awaria sieci elektrycznej – SPZ

Awaria sieci odczuwalna jest zwykle przez domowego użytkownika, jako brak prądu w gniazdkach elektrycznych, oraz brak działającego oświetlenia. Przyczyn takich awarii może być bardzo dużo. Wystarczy już ptak, który na linii napowietrznej postanowił urządzić sobie imprezę ze zwarciem międzyfazowym, bądź najzwyczajniej gałąź.

Obecnie jednak na wiele problemów tego typu znaleziono proste rozwiązania, które pomagają w szybkim eliminowani problemów z tego typu awariami. W przypadku prostych zwarć stosowane są systemy SPS, czyli tzw. Systemy ponownego załączenia, gdy zwarcie wypaliło problematyczny element z linii, cała linia powinna pracować prawidłowo bez zakłóceń.

awaria sieci elektrycznej – SCO

Produkcja energii elektrycznej, to zjawisko produkcji towaru, który generowany jest ciągle, a co za tym idzie nie robi on przerw w dostawie. Co więcej wygaszanie kotłów i elektrowni, a potem ponowne ich uruchamianie jest bardzo kosztownym i nie ekologicznym zabiegiem (dygresja do godziny dla ziemi). W przypadku zbyt dużej pobieranej mocy przez urządzenia elektryczne, przeciążającej system dojść może do tzw. Black outu. Dla zobrazowania, gdy rowerzysta nie ma siły podjechać pod górę zatrzymuje się bądź spada z roweru. System elektroenergetyczny nie może się zatrzymać, a black out doprowadzić może do poważnej katastrofy energetycznej.

System częstotliwościowego wyłączenia jest doskonałym rozwiązaniem na tego typu problem, wykrywając obniżanie się częstotliwości sieci (w Polsce 50 hz) odcina on część odbiorców od energii elektrycznej, pozostawiając przy zasilaniu odbiorców kluczowych, takich jak szpitale lub zakłady przemysłowe. Selekcja układu SCO zwykle podzielona jest na kilka grup, a pierwszymi odłączanymi od energii elektrycznej są zwykle odbiorcy komunalni.

Awaria sieci elektrycznej – SZR

W przypadku awarii jednego z transformatorów zasilających daną sieć energetyczną, bądź obiekt, zastosowano system SZR, czyli system ponownego załączenia. Dzieli się on na system z rezerwą jawną oraz ukrytą. Obie rezerwy wykorzystają tą samą zależność, gdy w przypadku braku prawidłowej pracy jednego transformatora i spadku napięcia zasilającego, ten drugi przejmuje jego pracę do czasu rozwiązania awarii.

Awarie sieci elektrycznej – systemy automatyki

Awarie tak rozbudowanej infrastruktury, jaką jest sieć energoelektryczna nie jest możliwym do uniknięcia. Jednak dzięki systemom automatyki zabezpieczeniowej, wiele problemów jest rozwiązywanych o wiele szybciej, niż parę lat temu. Trend rozwoju automatyki jest widoczny nie tylko w energetyce, jest ona potrzebna do optymalizacji i rozwoju praktycznie każdej dziedziny, szczególnie problemów technicznych.