Zdarza się dość często, że po burzy czy większym wietrze nie mamy prądu. Kiedy go odzyskamy, często w telewizji słyszymy komunikaty, że w danym miejscu w Polsce nastąpiła awaria sieci elektrycznej, którą elektrycy próbują usunąć. Co jednak, kiedy taka awaria sieci elektrycznej dzieje się z naszego powodu?
Ktoś zapyta: jak to możliwe? Okazuje się, że źle położona instalacja elektryczna może być zbyt przeciążona i wówczas dochodzi do spalenia bezpieczników, niepotrzebnych spięć itp. rzeczy.
Awaria Sieci Elektrycznej – powinniśmy o niej pomyśleć już przy budowie domu
Budując dom powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważna jest instalacja elektryczna. W związku z tym powinniśmy zadbać nie tylko o odpowiednie rozmieszczenie żarówek i gniazd w domu, ale również o odpowiednie uziemienie całej sieci elektrycznej. Jest to niezbędne nie tylko dla bezpieczeństwa sieci wewnątrz domu, ale przede wszystkim, odpowiedni uziom będzie nas chronił przed piorunami, które są główną przyczyną awarii.
Dzięki odpowiedniemu uziemieniu sieci nie tylko domownicy będą bezpieczni (na pewno nie będzie groził im pożar), ale również urządzenia, które znajdują się w domu nie ulegną spaleniu. Co za tym idzie nie będziemy narażeni na dodatkowe koszty zakupu telewizorów, komputerów itp. drogich sprzętów.
Awaria sieci elektrycznej – SPZ
Awaria sieci odczuwalna jest zwykle przez domowego użytkownika, jako brak prądu w gniazdkach elektrycznych, oraz brak działającego oświetlenia. Przyczyn takich awarii może być bardzo dużo. Wystarczy już ptak, który na linii napowietrznej postanowił urządzić sobie imprezę ze zwarciem międzyfazowym, bądź najzwyczajniej gałąź.
Obecnie jednak na wiele problemów tego typu znaleziono proste rozwiązania, które pomagają w szybkim eliminowani problemów z tego typu awariami. W przypadku prostych zwarć stosowane są systemy SPS, czyli tzw. Systemy ponownego załączenia, gdy zwarcie wypaliło problematyczny element z linii, cała linia powinna pracować prawidłowo bez zakłóceń.
Awaria sieci elektrycznej – SCO
Produkcja energii elektrycznej, to zjawisko produkcji towaru, który generowany jest ciągle, a co za tym idzie nie robi on przerw w dostawie. Co więcej wygaszanie kotłów i elektrowni, a potem ponowne ich uruchamianie jest bardzo kosztownym i nie ekologicznym zabiegiem (dygresja do godziny dla ziemi).
W przypadku zbyt dużej pobieranej mocy przez urządzenia elektryczne, przeciążającej system dojść może do tzw. Black outu. Dla zobrazowania, gdy rowerzysta nie ma siły podjechać pod górę zatrzymuje się bądź spada z roweru. System elektroenergetyczny nie może się zatrzymać, a black out doprowadzić może do poważnej katastrofy energetycznej.
System częstotliwościowego wyłączenia jest doskonałym rozwiązaniem na tego typu problem, wykrywając obniżanie się częstotliwości sieci (w Polsce 50 hz) odcina on część odbiorców od energii elektrycznej, pozostawiając przy zasilaniu odbiorców kluczowych, takich jak szpitale lub zakłady przemysłowe. Selekcja układu SCO zwykle podzielona jest na kilka grup, a pierwszymi odłączanymi od energii elektrycznej są zwykle odbiorcy komunalni.
Awaria sieci elektrycznej – SZR
W przypadku awarii jednego z transformatorów zasilających daną sieć energetyczną, bądź obiekt, zastosowano system SZR, czyli system ponownego załączenia. Dzieli się on na system z rezerwą jawną oraz ukrytą. Obie rezerwy wykorzystają tą samą zależność, gdy w przypadku braku prawidłowej pracy jednego transformatora i spadku napięcia zasilającego, ten drugi przejmuje jego pracę do czasu rozwiązania awarii.
Awarie sieci elektrycznej – systemy automatyki
Awarie tak rozbudowanej infrastruktury, jaką jest sieć energoelektryczna nie jest możliwym do uniknięcia. Jednak dzięki systemom automatyki zabezpieczeniowej, wiele problemów jest rozwiązywanych o wiele szybciej, niż parę lat temu. Trend rozwoju automatyki jest widoczny nie tylko w energetyce, jest ona potrzebna do optymalizacji i rozwoju praktycznie każdej dziedziny, szczególnie problemów technicznych.