Fakty i Mity na temat technologii domów kanadyjskich

0
789
dom kanadyjski czy warto

Domy kanadyjskie od wielu lat skutecznie konkurują z tradycyjnymi domami murowanymi, skutecznie podbierając klientów firmom budowlanym. A to za sprawą o wiele niższych kosztów budowy a także znacznego skrócenia jej czasu. Do tego domy kanadyjskie są niezwykle piękne i funkcjonalne.

Domy drewniane mają chyba tyle samo zwolenników co przeciwników. Jedni nazywają je nowoczesnym ekologicznym budownictwem, inni lichym drewnianym pudełkiem. Bez wątpienia zdania są mocno podzielone, dlatego też warto wreszcie skonfrontować ze sobą zarówno pochlebne jak i negatywne opinie.

Fakty

Kanadyjska technologia budowy domów opiera się na drewnianym szkielecie. Technologia szkieletowa umożliwia łatwe i szybkie budowanie oraz modernizację, a co za tym idzie, jest relatywnie tańsza od tradycyjnej. Do budowania domów drewnianych używa się wysokiej klasy drewna, które jest nasączone odpowiednio przygotowanymi związkami, dzięki czemu staje się całkowicie niepalne a także odporne na pleśnie i grzyby. Projekty domów szkieletowych to nie tylko proste i nudne konstrukcje, ale cały szereg możliwości konstrukcyjnych zarówno domów parterowych, z użytkowym poddaszem jak i piętrowych. Ściana domu jest wypełniona wełną mineralną o grubości około 20 cm, co zapewnia doskonałą termoizolacyjność budynku. Co za tym idzie, ogrzewanie kanadyjki jest o wiele prostsze i wymaga mniejszych nakładów paliwa. Właściwie zbudowane domy kanadyjskie są bardzo trwałe i solidne, ale tylko i wyłącznie wtedy kiedy do ich budowy używa się odpowiedniej jakości materiałów a zajmuje się nią wykwalifikowana ściśle w tym rodzaju budownictwa ekipa.

Mity

Najczęstszym zarzutem z jakim spotykamy się ze strony przeciwników domów szkieletowych jest ich łatwopalność. Nie jest to oczywiście prawda, bo dom jest zaimpregnowany niepalnymi związkami, dodatkowo wełna mineralna, która używana jest do jego ocieplenia także posiada wysoką odporność na ogień. Przewody instalacji elektrycznej schowane są w specjalnych tunelach, które w przypadku zwarcia skurczą się nie wywołując ognia. W domach drewnianych nie montuje się tradycyjnych puszek – kable łączy się tylko w gniazdkach dzięki czemu jakiekolwiek zwarcie jest od razu widoczne. Elewację domów kanadyjskich stanowi wełna kamienna i tynk mineralny a więc także tworzywa niepalne. Trudniej więc o lepszą ochronę. Kolejną obiegową opinią jest twierdzenie jakoby w domu kanadyjskim pękają tynki, ze względu na fakt, że drewno jest stosunkowo miękkim materiałem.

Tak jest w istocie, jednak do budowy domów drewnianych używa się tylko i wyłącznie wysuszonego drewna, które nie zmieni w sposób znaczący swojej objętości,a więc będzie pracowało w tych samym przedziałach co dom murowany. Wbrew temu co sądzą sceptycy, domy kanadyjskie są zdolne przetrwać zdecydowanie dłużej niż 30 lat. Przykładem może być chociażby chiński pałac Zakazane Miasto liczący sobie 600 lat. W Ameryce ten system budownictwa jest niezwykle powszechny a domy liczą sobie około stu lat i nadal nadają się do zamieszkania.

Właściwie zbudowany dom kanadyjski do którego konstrukcji użyto jedynie wysokiej klasy materiałów odznacza się taką samą żywotnością jak dom murowany. A przy tym jest o wiele bardziej ekologiczny i zdrowszy dla mieszkańców. Łatwo się ogrzewa, doskonale izoluje i spełnia wszystkie oczekiwania użytkowników. A przy tym jest o wiele tańszy. Nie można się więc dziwić, że wciąż przybywa na rynku zadowolonych użytkowników domów drewnianych.