Instalacjom fotowoltaicznym już od dłuższego czasu poświęca się dużo uwagi. Trudno się temu dziwić, skoro mamy dużo dowodów na to, że mówimy o inwestycji na lata. Nie powinniśmy więc stronić ani od obeznanych firm, ani od dobrych materiałów. Jeszcze zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, powinniśmy też dowiedzieć się, jak będzie działać nasza instalacja i z jakich ma się składać elementów.
Panele fotowoltaiczne
Mianem paneli fotowoltaicznych określa się płaskie urządzenia znane z tego, że są montowane przede wszystkim na dachu. Ich zadanie polega na zbieraniu promieni słonecznych, które następnie przetwarzane są w energię. Uzyskany w ten sposób prąd stały trafia do falownika będącego sercem instalacji fotowoltaicznej. Właśnie tam jest zmieniany na prąd zmienny i może trafiać do naszych gniazdek.
Nie ma chyba takiego sprzedawcy, który nie zachwalałby polecanych przez siebie produktów. Jeśli jednak chcemy dokonać wyboru, którego nie będziemy żałować, musimy w pierwszej kolejności upewnić się, że rzeczywiście rozmawiamy z profesjonalistą. Analiza rynku wydaje się w tym kontekście szczególnie przydatna. Pozwala zadbać o to, aby nawiązać współpracę z firmą pewną. Jej pracownicy nie ograniczą się jedynie do zainstalowania paneli. Będzie można liczyć na nich także chcąc dowiedzieć się, jak działa instalacja i jak najlepiej z niej korzystać. Jeśli nie chcemy żałować podjętej przez nas decyzji, w pierwszej kolejności powinniśmy skoncentrować się na technologii. Dobrze jest wiedzieć, jakie elementy zostaną zamontowane i dlaczego właśnie one zostały wybrane. Nie zaszkodzi także, jeśli dowiemy się, jaką mają gwarancję na sprawność, a także – dokąd kierować ewentualne pytania i problemy. Wskazana jest też staranna analiza odporności na uszkodzenia i warunki atmosferyczne, a także analiza efektywności.
Oszczędzanie dzięki spojrzeniu w przyszłość
Trudno nie mieć świadomości tego, że opłaty ponoszone za energię elektryczną są coraz wyższe. Zaskoczeniem nie jest dla nas także to, że i środowisko naturalne jest w coraz większym stopniu uzależnione od pomocy, jakiej jesteśmy mu w stanie udzielić. Mając to wszystko na uwadze wcale nie jesteśmy zaskoczeni tym, że fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Wyjątkowo ważne znaczenie niezmiennie ma dla nas to, z jakimi kosztami musimy liczyć się wtedy, gdy inwestycja jest jeszcze w początkowym stadium. Typowe gospodarstwo domowe zwykle zgłasza zapotrzebowanie na 4kW, a tym samym musimy liczyć się z wydatkiem sięgającym około dwudziestu tysięcy złotych. Wyliczenie zwrotu wymaga od nas przyjęcie tych rachunków, jakie płacimy obecnie. Nie zaszkodzi również, jeśli w naszych obliczeniach uwzględnimy to, że ceny energii elektrycznej systematycznie rosną. Jeśli więc nasze roczne rachunki to około 2000 PLN, o zwrocie będziemy myśleć za około dziesięć lat. Nie można też zapominać, że fotowoltaika jest teraz dofinansowana, co przyczynia się do znaczącego skrócenia czasu zwrotu.
Panele i ich rodzaje
Obecnie największą popularnością cieszą się panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Różnica między nimi dotyczy przy tym nie tylko samej budowy, ale i właściwości. W obu przypadkach ważne jest to, aby pochodziły one od uznanych producentów. Różnice w obrębie konkretnego rodzaju paneli nie są wcale małe. Może się więc okazać, że wybrany przez nas model, choć teoretycznie odpowiedni, właściwie nie spełnia stawianych przed nim wymogów.