Chcąc podążać za nowoczesnymi rozwiązaniami należy wziąć je pod uwagę już na etapie projektowania przedsiębiorstwa, czy też domu. W drożenie na przykład standardu inteligentnych instalacji (sterowanie między innymi intensywnością ogrzewania i oświetlenia, otwieraniem i zamykaniem okien, bramy wjazdowej oraz garażowej) w późniejszych etapach może być znacznie utrudnione, bądź nawet niemożliwe do wykonania.
W celu wyeliminowania tego problemu producenci coraz częściej oferują systemy, których działanie opiera się odbieraniu fal radiowych, czy też podczerwieni. Dostępne na rynku standardy klasyfikuje się na zamknięte oraz otwarte. W pierwszym przypadku serwisem, jak również napisaniem odpowiednich oprogramowań do nabytych przez klienta urządzeń zajmuje się wyłącznie firma, której produkty zostały zakupione.
Chcąc połączyć dwa różne systemy niezbędne jest zgłoszenie się do siedziby firmy w sprawie stworzenia właściwej, a zarazem bardzo kosztownej aplikacji.
Standard zamknięty nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na całkowite uzależnienie się od danego producenta, poza tym w momencie bankructwa firmy nabycie produktów, oprogramowania, czy też skorzystanie z serwisu jest po prostu niemożliwe. Natomiast standard otwarty charakteryzuje się tym, że produkcją urządzeń zajmuje się kilka firm, nie ma także problemu związanego ze stworzeniem potrzebnego oprogramowania. Istnieje również możliwość nabycia produktów o dowolnym kształcie oraz funkcjonalności.
Do zalet inteligentnej instalacji zalicza się możliwość wprowadzenia zmian w jej funkcjonowaniu za pomocą wgrania odpowiedniej aplikacji, w tradycyjnych systemach niezbędne by było przeprowadzenie kosztownego remontu.
Coraz częściej na rynku pojawiają się rozwiązania pozwalające na kontrolowanie pracy wielu urządzeń za pomocą tylko jednego pilota, bądź ekranu dotykowego, który pozwala również zapoznać się z zaistniałą sytuacją na przykład, które rolety są opuszczone. Poszczególne czynności związane z realizacją wydanych poleceń mogą być prezentowane także na ekranie domowego komputera, można również zapoznać się z nimi w dowolnym miejscu na świecie za pomocą tak zwanej bramki internetowej (na przykład w czasie pobytu na wakacjach).
Inteligentna instalacja pozwala także między innymi na utrzymywanie w pomieszczeniach stałej intensywności oświetlenia
To znaczy, że jeżeli zmniejsza się natężenie naturalnego światła automatycznie uruchamiane jest sztuczne światło. Dodatkowo inteligentna instalacja nierzadko zintegrowana jest z centralą alarmową, sprawia to, że wszystkie niepokojące zdarzenia (włamanie, wzrost stężenia tlenku węgla) uruchamiają szereg wcześniej ustalonych procedur. Coraz częściej inteligentna instalacja umożliwia swobodne sterowanie urządzeniami, takimi jak radio, telewizor, playstation.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że montaż inteligentnej instalacji pozwala przede wszystkim zaoszczędzić na ogrzewaniu, zyski mogą wynosić nawet czterdzieści procent.