Inteligentna łazienka przyjazna użytkownikom

0
1152
interaktywna lazienka

Coraz częściej budując dom inwestujemy z automatykę, wierni przekonaniu, że pomoże nam ona na poczynienie znacznych oszczędności w zakresie zużycia energii elektrycznej i zapotrzebowania na ciepło. Jednak znacznie częściej decydujemy się na nowoczesne rozwiązania technologiczne w domu dlatego, że chcemy aby mieszkało nam się bardziej komfortowo a użytkowanie domu nie wymagało większego zaangażowania.

Łazienka jest pomieszczeniem, które dotychczas domowa automatyka omijała szerokim łukiem. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ jest to przestrzeń, od której przede wszystkim oczekujemy wysokiego komfortu użytkowania i zarazem oszczędności. Woda z roku na rok staje się coraz droższym dobrem, dlatego też niezmiernie ważne jest, aby racjonalizować jej zużycie każdego dnia. W trosce o zasoby wodne i portfele inwestorów powstały więc inteligentne łazienki.

Inteligentna łazienka to przede wszystkim elektroniczne baterie i prysznice z elektronicznym modułem sterującym oraz ekranem LCD

Urządzenia te posiadają możliwość programowania profili użytkowników, w których dobierany jest zarówno czas kąpieli, preferowana temperatura wody jak i prędkość strumienia. Jedyne co musimy zrobić, to na kilka minut przed planowaną kąpielą aktywować profil. Wanna w ciągu kilku minut wypełni się wodą o odpowiedniej temperaturze, a panel prysznicowy po określonym czasie zakończy kąpiel. Dodatkową opcją, jaką oferują elektroniczne baterie i moduły prysznicowe jest mierzenie poziomu zużycia wody oraz sterowanie za pomocą czujnika ruchu.

Dzięki temu będziemy mieli jasny ogląd na to, jakie zapotrzebowanie na wodę wykazuje nasza rodzina, a także możliwość sterowania baterią jedynie zbliżając do niej dłoń. W przypadku paneli prysznicowych, czujnik ruchu zmniejsza bądź wyłącza strumień wody, gdy oddalimy się z kabiny. Jest to bardzo duże udogodnienie i spora oszczędność. Niewielu z nas zdaje sobie bowiem sprawę, że podczas jednej kąpieli zużywamy aż do 90 litrów wody. Dzięki łączu WI-FI sterowanie armaturą łazienkową jest możliwe przy pomocy smartfona, tabletu czy komputera. Wystarczy jedynie zainstalować aplikację.

Zakres funkcji inteligentnej łazienki

Zakres funkcji inteligentnej łazienki to nie tylko baterie i moduły prysznicowe, to także możliwość zarządzania ogrzewaniem i oświetleniem.

Profile użytkowników możemy wzbogacać także o preferencje dotyczące jasności i natężenia oświetlenia, oraz temperatury w pomieszczeniu. System będzie więc w odpowiednim momencie przyciemniał bądź rozjaśniał oświetlenie, jeżeli sobie tego zażyczymy a także uruchamiał ogrzewanie podłogowe, tak aby pierwszy krok po zakończeniu kąpieli był przyjemny.

inteligentna łazienka jak działa poznań

Projektując automatykę łazienkową warto także wyposażyć system w urządzenia poprawiające bezpieczeństwo użytkowania, takie jak czujnik zalania wodą. Jest to niewielkie urządzenie wyposażone w sondę z elektrodami, którą umieszcza się w miejscach najbardziej podatnych na zalanie. W przypadku kontaktu z wodą, czujnik uruchamia sygnalizację, a także, jeżeli podłączymy go do systemu inteligentnego domu – w porę może odciąć dopływ wody.

Inteligentne łazienki, to pomieszczenia, które przede wszystkim są oszczędne i komfortowe, ale także o wiele bezpieczniejsze w użytkowaniu. Z pewnością powinny zainwestować w automatykę łazienkową rodziny z małymi dziećmi a także osoby starsze, które mają kłopoty z pamięcią. Jest ona także dobrym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, którym zależy na wygodzie i łatwości użytkowania.