Dach to bez wątpienia kluczowy, jeden z ważniejszych elementów domu, który niestety może stać się schronieniem dla bardzo nieproszonego gościa – kuny. To niepozorne zwierzę potrafi wyrządzić w dachu wiele poważnych szkód. Jak naprawić dach, który został już zniszczony przez kunę?
Skąd wiemy, że dach został zniszczony przez kunę?
Nim jednak weźmiemy się za naprawianie, musimy przekonać się, że to właśnie kuna odpowiada za zniszczenia. Wchodząc na poddasze, kuna szuka schronienia i miejsca do założenia gniazda, dlatego też robi dziury w ociepleniu, uszkadzając w ten sposób izolacje. I to właśnie największe szkody kuna może wyrządzić w systemie izolacyjnym, ponieważ takie materiały jak na przykład wełna mineralna, są doskonałym miejscem do tworzenia legowisk przez tego niewielkiego ssaka. Co gorsza, potrafi on rozgryzać kable, co prowadzi do poważnych zagrożeń – zwarcia elektrycznego i pożaru. Warto poczytać o tym więcej: https://naprawadachupokunie.pl/blog/kuna-szkody-na-dachu/.
Jeśli więc na poddaszu zauważymy ślady futra, odchody i do tego zniszczone materiały, to znak, że prawdopodobnie mamy do czynienia z kuną. Tak naprawdę też łatwo rozpoznać ją po dźwiękach, szczególnie wydawanych w nocy.
Jak naprawić dach zniszczony przez kunę?
Wiemy już, jaki szkodnik mógł zalegnąć się na dachu (https://naprawadachupokunie.pl/blog/jaki-szkodnik-mogl-zalegnac-sie-na-poddaszu/), czas teraz na działanie i naprawę tego, co zostało zniszczone.
Pierwszym i bardzo ważnym krokiem jest usunięcie źródła problemu z poddasza. Niestety, przegonienie kuny nie jest łatwe, lecz istnieje ku temu wiele sposobów – ultradźwiękowe odstraszacze, specjalne siatki czy pułapki. Nim przystąpimy do napraw, musimy mieć pewność, że nieproszony gość już się wyprowadził.
Najważniejsze to usunąć zniszczone materiały izolacyjne, ponieważ nie mają one już odpowiednich właściwości termoizolacyjnych. Prowadzi więc to do strat ciepła. Jeśli uszkodzenia są poważne i dotyczą elementów konstrukcyjnych dachu (np. dziury w deskach, zniszczone krokwie itp.), warto skonsultować się z fachowcami, aby uniknąć pogorszenia sytuacji. Polecamy szczególnie https://naprawadachupokunie.pl.
Pamiętajmy by do naprawy używać solidnych materiałów, które mogą być bardziej odporne na działanie kuny, na przykład specjalne izolacje wzmocnione siatką metalową. Uniemożliwiają one gryzoniom dostanie się do środka.
Kuna chce wrócić? Jak zabezpieczyć dach przed jej ponowną inwazją?
Wspomniana siatka to jedno, ważne są też inne sposoby, aby kuna już nie wróciła. Skontrolujmy dobrze dach i poddasze, a zwłaszcza miejsca, które wymagają zabezpieczenia (dziury, luźne dachówki, szczeliny itp.). Sprawdzają się też odstraszacze ultradźwiękowe. Emitują dźwięki niesłyszalne dla ludzi, ale bardzo nieprzyjemne dla kun. Można też zamontować siatki ochronne na wlotach wentylacyjnych oraz wzdłuż krawędzi dachu.