Kuchnia jest takim miejscem w domu, w którym często się przebywa, przygotowując posiłki bądź je spożywając. Czasami nawet organizuje się w niej spotkania towarzyskie przy wspólnym gotowaniu. Aby jednak mogła być miejscem zachęcającym do przebywania w nim, powinna być praktyczna i wygodna. Dodatkowo, jej estetyczny wygląd będzie wpływał na nasze samopoczucie.

Co na początek?

Podstawową sprawą jest wielkość kuchni, gdyż do niej musimy następnie dopasować wielkość i ilość niezbędnego wyposażenia. Zanim cokolwiek zakupimy i wstawimy do kuchni, dokonajmy dokładnych pomiarów, aby później wszystko bez problemu się zmieściło. Na początku powinniśmy przemyśleć, jakie czynności najczęściej będą w kuchni wykonywane: przygotowywanie posiłków, jedzenie czy spotkania przy wspólnym gotowaniu.

Duże znaczenie ma rodzaj kuchni otwarta lub zamknięta, a także dobór sprzętów. Zastanówmy się, jak zorganizować i ułatwić sobie prace w kuchni. Każda z tych czynności będzie wymagała indywidualnych akcesoriów i ich umiejętnego rozmieszczenia. Ponadto zasadnicze znaczenie ma styl, jaki chcemy wprowadzić do kuchni, tradycyjny czy nowoczesny, a także kolorystyka i oświetlenie.

Meble i sprzęt AGD

Do najważniejszych i obowiązkowych sprzętów kuchennych należą zdecydowanie: kuchenka, lodówka, zlew, a dodatkowo mogą dojść: kuchenka mikrofalowa, zmywarka, okap. Są to jedne z większych przedmiotów znajdujących się kuchni i w zasadzie niezbędne. Trzeba je tak ustawić, aby wszystkie mieściły się w pomieszczeniu, a ich rozmieszczenie nie utrudniało wykonywania codziennych czynności. A pamiętajmy, że do tego dochodzą jeszcze meble kuchenne.

Istotną rzeczą są szafki kuchenne, ponieważ gdzieś trzeba schować garnki, naczynia, sztućce czy inne przedmioty. Na rynku dostępne są różnorodne komplety mebli kuchennych z góry przeznaczonym miejscem na postawienie sprzętu AGD, co znacznie ułatwia urządzanie. Szafki mogą więc być wiszące, jak i stojące, albo też pojedyncze wysokie zajmujące całą powierzchnię ściany.

kuchnie

Również projekty mebli są wyjątkowo innowacyjne, które są wyposażone w elementy ułatwiające korzystanie z nich bądź przechowywanie w nich przedmiotów. Sprzęt AGD można pozostawić na widoku lub umieścić w zabudowie, jednak w tym przypadku na decyzję wpływać będzie wielkość pomieszczenia.

Zgodnie z zasadami obowiązującymi przy aranżacji kuchni, małe w małym pomieszczeniu nie należy umieszczać mebli do zabudowy, ponieważ optycznie uczynią wnętrze jeszcze mniej przestronnym. Lepiej więc pozostawić sprzęt na widoku i wstawi meble jasne, z przeszkleniami i o błyszczących powierzchniach. Zabudowa lepiej sprawdza się w kuchniach dużych, gdzie można również pozwolić sobie na aranżacje w ciemniejszych tonacjach kolorystycznych.

Instalacja elektryczna

Oprócz mebli i sprzętów AGD wykorzystujemy w kuchni również drobniejszy sprzęt jak mikser, krajalnica, toster, czajnik elektryczny, ekspres do kawy, co z kolei wiąże się z wykorzystywaniem gniazdek elektrycznych. Kiedy więc zaczynamy urządzać kuchnię pamiętajmy, że większość ze sprzętów będzie potrzebowała prądu. Kuchnię więc należy wyposażyć w odpowiednią ilość gniazdek, a część z  nich powinna znajdować się w miejscu łatwo dostępnym, by w każdej chwili można było skorzystać z niezbędnego sprzętu.