Jak wybrać przydomowy zbiornik na gaz LPG?

0
550
centralne ogrzewanie domu gazem lpg

Zbiorniki na gaz płynny umożliwiają bezpieczne przechowywanie zapasu gazu LPG (propan-butanu) lub propanu na własnej posesji. Umożliwia on efektywne zasilenie domowej instalacji np. ogrzewania gazowego czy też kuchenki. Na rynku dostępne są różne rodzaje zbiorników — podziemne, naziemne, różniące się pojemnością i przeznaczeniem. Jak wybrać odpowiedni typ zbiornika na gaz LPG?

Czym różnią się zbiorniki naziemne i podziemne?

Różnica (poza miejscem montażu) wynika ze sposobu instalacji. Zbiorniki naziemne montowane są np. na płytach żelbetowych fundamentowych, z podsypką z piasku o grubości co najmniej 20 centymetrów. Mają własne podpory. Zbiorniki podziemne wykonane ze stali węglowej muszą być osadzone w specjalnie przygotowanych dołach, z pociągniętą wcześniej infrastrukturą.

Różnice w stosunku do montażu wskazują też przepisy. Według prawa budowlanego, przy instalacji na powierzchni ziemi, odległość zbiornika od budynku musi wynosić co najmniej 3 m, a od granicy działki przynajmniej 1,5 m. Dla zbiorników podziemnych dystans jest odpowiednio mniejszy. Należy zamontować go w odległości co najmniej 1 m od budynku i przynajmniej 0,5 m od działki.

Zalety zbiorników podziemnych i naziemnych

Decydując się między zbiornikiem podziemnym a naziemnym, przyda się zapoznać się z innymi korzyściami, jakie zapewniają obydwa rozwiązania.

Naziemne zbiorniki na gaz LPG wyróżnia:

  • prosty i szybki montaż;
  • uniwersalność;
  • łatwy dostęp do zbiornika;
  • niższy koszt dzierżawy oraz montażu.

W przypadku zbiorników montowanych pod ziemią należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • brak ingerencji w estetykę otoczenia;
  • możliwość postawienia na terenie obiektu pod nadzorem konserwatora zabytku;
  • możliwość umieszczenia na małej działce bez utraty cennej powierzchni;
  • większe bezpieczeństwo na niewielkich działkach.

Jaką pojemność zbiornika wybrać?

Wysokiej jakości zbiorniki oferowane są w różnych wariantach pojemnościowych. Najczęściej mieszczą to wersje 1000, 1750, 2700 lub 2750 litrów oraz większe – 4850 lub 5000, bądź 6400 litrów.

ogrzewanie gazem butla

Jak dobrać wielkość zbiornika? Uwzględniając potrzeby ogrzania nieruchomości. Trzeba pamiętać też, że większy zbiornik obniża cenę zakupu gazu, ale jest też inwestycją wymagającą większego nakładu środków. Im rzadziej zapełniamy zbiornik tym gaz będzie tańszy. Najpopularniejsze rozmiary zbiorników to 2700 litrów, 4850 litrów i 6400 litrów. Standardowo montowany jest najmniejszy z tych wariantów. Przyjmuje się, że tego rodzaju zbiornik sprawdzi się do ogrzania domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych. Wystarczy go tankować raz w roku.

ogrzewanie domu lpg

4850 litrów będzie rozwiązaniem dobrym do nieruchomości o powierzchni osiągających nawet 250 metrów kwadratowych. W przypadku dużych hal czy budynków przemysłowych – najlepiej zainwestować w zbiornik o pojemności 6400 litrów. W przypadku większych potrzeb (m.in. przemysłowych) – zbiorniki można łączyć szeregowo.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zbiornika?

Podstawą kwestią jest rozmiar działki. Na mniejszych posesjach, często wybiera się zbiorniki podziemne, dla których regulacje nie są tak rygorystyczne, a spełnienie norm bezpieczeństwa – łatwiejsze.

Pod uwagę można wziąć również przyszłe zapotrzebowanie na gaz (np. uwzględniając planowane inwestycje), kwestie estetyki, dopasowania instalacji do planów zagospodarowania przestrzennego działki czy ewentualnego zezwolenia na montaż. Niekiedy dobrze jest też uwzględnić opinie sąsiadów. Jeżeli ci mogą wyrazić sprzeciw na zbiornik naziemny (np. ten będzie zasłaniał im widok), lepiej od razu zainstalować wersję podziemną.

Gdzie kupić najlepsze zbiorniki na gaz płynny?

Kupując przydomowy zbiornik na gaz LPG, najważniejsze jest wybranie zaufanego dostawcy z szerokim asortymentem. Tym sposobem można liczyć na bogatą ofertę zbiorników, profesjonalne doradztwo, a także kompleksową pomoc w transporcie i montażu. To pewność, że na działkę trafi zbiornik, którego użytkowanie jest bezpieczne przez długie lata.