Jakie materiały są najczęściej używane do budowy domów?

0
959
materiały na dom

Istnieje wiele rodzajów materiałów do budowy domów. Jednak jak wybrać najlepsze? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, chcąc podjąć się takiej inwestycji. Materiały różnią się pomiędzy sobą wieloma czynnikami, a wybór konkretnych z nich jest bardzo istotny. To właśnie od nich będzie zależeć stabilność i solidność przyszłego budynku. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów do budowy domu. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się więcej!

Z czego budować dom?

W życiu każdego człowieka budowa własnego domu to duże i bardzo emocjonujące przedsięwzięcie. Jednak ten podniosły moment wiąże się z wieloma problemami, z którymi trzeba stawić czoła oraz z wieloma decyzjami, które trzeba podjąć. Jedną z nich jest wybór materiałów, z których będzie zbudowany nasz dom. Z pewnością muszą być trwałe i solidne, żeby przyszłe schronienie posłużyło nam na długie lata.

W Polskim klimacie okres grzewczy jest szczególnie długi, gdyż trwa od 6 do 8 miesięcy. Oznacza to, że materiały, które wybierzemy muszą być nie tylko trwałe i solidne, ale także zapewniać odpowiednią termoizolację budynku. Różne rodzaje bloczków budowlanych mają różne współczynniki przenikania ciepła. Wybór tych, które charakteryzują się wyższym współczynnikiem pozwoli w przeciągu kilku lat po ukończeniu inwestycji na stanowcze zmniejszenie kosztów eksploatacji związanych z ogrzewaniem.

Fundamenty – podstawa każdego budynku

Proces budowy domu zaczyna się od fundamentów. Przy tym etapie inwestycji musimy rozważyć dwie rzeczy. Z jakiej stali stworzymy zbrojenia oraz jaki beton zostanie użyty do wylania płyty.

Istnieje wiele cech, którymi charakteryzuje się stal wykorzystywana do produkcji zbrojeń. Do wykonywania takich elementów możliwe jest wykorzystanie tylko ściśle określonych gatunków stali. Muszą się one charakteryzować określonymi właściwościami fizykochemicznymi. Jednak istnieje kilka najpopularniejszych gatunków, te o możliwie najszerszym zastosowaniu są oznaczone literą „S”. Jednak poszczególne symbole nie są istotne z punktu widzenia inwestora, decyzję taką najlepiej pozostawić w gestii konstruktora, czy projektanta.

Drugim elementem fundamentów jest oczywiście beton. Powinien pochodzić z dobrego źródła, najlepiej być produkowanym przez wykwalifikowaną firmę. Również musi on charakteryzować się określonymi właściwościami, oraz posiadać odpowiednią klasę, w zależności od rodzaju oraz miejsca wykonywanej budowy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wodoszczelność betonu. Jest to istotna cecha, która zależy głównie od porowatości. Ponadto, warto przemyśleć w jaki sposób będzie podawany na budowę, żeby uniknąć ewentualnych problemów.

Bloczki czy pustaki – co lepsze do budowy ścian?

Istnieją dwa rodzaje materiałów do budowy ścian, a są to bloczki oraz pustaki. Postaramy się po krótce omówić czym się charakteryzują.

Najpopularniejszym materiałem do tego typu zadań są pustaki ceramiczne, nazywane też bloczkami ceramicznymi. Skąd wzięła się ich popularność? Zapewniają one skuteczną izolację termiczną oraz akustyczną. Dodatkowo zapewniają nadzwyczajną wytrzymałość. Należy uważać jednak podczas transportu, ponieważ mają tendencję do kruszenia się.

Bloczki dzielą się na dwa rodzaje. Są to bloczki komórkowe oraz bloczki piaskowo-wapienne, tak zwane silikaty. Pierwsze z nich są zdecydowanie lżejsze, jednak są też bardziej nasiąkliwe. Silikaty zaś charakteryzują się doskonałą ognioodpornością.