Kotły gazowe w dalszym ciągu cieszą się sporą popularnością. Są łatwe w obsłudze i niezwykle komfortowe. Cena zakupu być może nie jest najniższa, ale możliwość bezobsługowego ogrzewania domu w sezonie zimowym jest niezwykle kusząca dla inwestorów. Czym kierować się w trakcie wyboru kotła gazowego do własnego domu? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.
Najważniejsza jest moc
Kotły gazowe różnią się od siebie wieloma parametrami, ale najważniejszym z nich jest moc danego urządzenia. Należy dobrać ją na podstawie informacji o powierzchni danego domu, ale także sposobie jego ocieplenia. Im większe zapotrzebowanie na ciepło, tym większą moc kotła powinniśmy wybrać w trakcie zakupu.
Jest to o tyle ważne, że decyzja o montażu urządzenia o zbyt dużej mocy spowoduje spore straty gazu, niedoszacowanie tego parametru sprawi natomiast, że pomieszczenia będą niedogrzane, a praca na pełnej mocy przez długi czas będzie w dłuższej perspektywie skutkować większą ilością awarii i skróceniem czasu żywotności kotła. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by w sposób odpowiedni dopasować ten parametr do konkretnego domu.
Chcąc oszacować moc kotła do danej powierzchni należy przyjąć, że na każde 10 m2 powinno przypadać około 0,6 kW mocy. Jeśli więc mamy do ogrzania dom o powierzchni 150 m2, minimalna moc urządzenia powinna wynosić 9kW.
Kocioł jedno czy dwufunkcyjny?
Piece gazowe podzielić można na jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Te drugie cieszą się sporą popularnością w blokach, bo umożliwiają jednoczesne grzanie centralnej wody użytkowej oraz kaloryferów. Są mniej wydajne od kotłów jednofunkcyjnych, ale na niewielkich powierzchniach sprawdzają się znakomicie. Są dość tanie w zakupie, a dzięki niewielkiemu wymiarowi można je powiesić nawet w łazience.
Kotły jednofunkcyjne działają na nieco innej zasadzie. Podgrzewają wodę użytkową, ale jest ona magazynowana w zasobniku. Jego pojemność przeważnie wynosi około 100 litrów. Takie urządzenia nie są stanie jednocześnie grzać wody użytkowej i centralnego ogrzewania, ale dzięki zasobnikowi mieszkańcy mogą korzystać z ciepłej wody nawet wtedy, gdy kocioł zajęty jest centralnym ogrzewaniem.
Wybierając kocioł jednofunkcyjny z myślą o grzaniu wody i kaloryferów lub podłogówki, powinniśmy wziąć pod uwagę, że piec z zasobnikiem zajmują sporo miejsca, które musimy posiadać, by zamontować całą instalację. To właśnie dlatego rozwiązanie takie nie jest stosowane w blokach i bardziej nadaje się do domów jednorodzinnych.
Gdzie kupić dobrej jakości kocioł gazowy?
Decydując się na zakupy urządzenia grzewczego warto sprawdzić, czy dana firma oprócz samej sprzedaży oferuje również serwis urządzenia. Jest to o tyle ważne, że każda awaria kotła będzie skutkować problemem z dostępem do ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania. Prawdziwy problem pojawia się w momencie, gdy do awarii dochodzi w sezonie grzewczym. Pomieszczenia szybko się wychładzają, a my musimy czekać na przyjazd serwisanta.
Jeśli zależy nam na niskiej cenie i wsparciu przed oraz po zakupie, powinniśmy decydować się na takie sklepy jak https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/kotlygazowe.html. Sklep ten prowadzi sprzedaż pieców gazowych takich producentów jak Viessmann, Buderus czy ATAG. Co ważne, zapewnia również całodobowy serwis, dzięki czemu klient nie musi obawiać się żadnej usterki. W razie awarii, serwis pojawia się w domu klienta szybko i przeprowadza naprawę niezależnie od tego, czy dane urządzenie jest na gwarancji, czy konieczne jest wykonanie serwisu pogwarancyjnego.
Pamiętajmy, że sam zakup dobrego kotła gazowego to tylko połowa sukcesu. Niska cena i szybki montaż to jednak nie wszystko. Druga połowa to sprawny, szybki i skuteczny serwis, który przeprowadzi nie tylko przeglądy, ale także wykona potrzebne naprawy w bardzo krótkim czasie.