Budowa domu to często inwestycja wieloetapowa, wymagająca szerokiej wiedzy fachowej oraz umiejętności zarządzania poszczególnymi etapami. O ile postawienie samych murów wydaje się proste, o tyle wzniesienie dachu to już skomplikowany proces. Najpierw należy poprawnie postawić konstrukcję, a potem jeszcze położyć pokrycie dachowe, a na koniec odpowiednio go wykończyć. To bardzo ważny element budowy domu, który kończy ważny etap, jakim jest stan surowy zamknięty.
Dekarz — specjalista od dachu
Wszelkimi pracami w obrębie dachu zajmuje się dekarz. Jego działania nie skupiają się jedynie na budowie dachu. Jego umiejętności są już potrzebne na etapie planowanie i projektowania. Doskonale sprawdza się również jako doradca, który pomaga wybrać odpowiedni rodzaj dachu i jego pokrycie.
Wykonuje konserwację dachu, ocieplenie, a nawet montuje okna dachowe, orynnowanie i rury spustowe. W pracach dekarzowi pomaga jego pomocnik, a inną ważną osobą jest brygadzista, który odpowiada za koordynację robót i kontakty z kontrahentami.
Niezbędnik dekarza
Niezbędnik dekarza można podzielić na dwie sfery. Mniej oczywistą będzie odzież i zestawy asekuracyjne. Pracuje on na wysokości, więc zabezpieczenie jest bardzo ważne. Przyda się również pas dekarski, do którego można włożyć narzędzia. A jeśli o nich mowa to potrzeba ich naprawdę sporo. Najpopularniejszymi są:
- nożyce,
- cęgi,
- młotki,
- narzędzia wykorzystywane do obróbki dachówek.
Spory wybór narzędzi oraz akcesoriów ma firma Pan Łącznik. W jej ofercie znajdują się między innymi wkręty i łączniki ciesielskie, a także wkręty farmerskie.
Wkręty ciesielskie
Najpopularniejszym narzędziem służącym do łączenia dwóch drewnianych elementów są wkręty ciesielskie. Prostota użycia to ich największa zaleta. Trzonek wyposażony jest w karby tnące, dzięki czemu nie trzeba wcześniej nawiercać elementu drewnianego. Aby wybrać odpowiedni wkręt, należy zapoznać się z informacjami na jego łbie. Wkrętów stożkowych używa się wtedy, kiedy łeb powinien zlicować się równo z powierzchnią, natomiast talerzykowe wtedy, kiedy można zachować nierówność pomiędzy wkrętem a powierzchnią.
Wkrety do poziomowania łat
Wkrety do poziomowania łat do dachu domu służą do trwałego i stabilnego przymocowania dachówek do krokwi. Jak sama nazwa wskazuje, są one używane do poziomowania łat, aby upewnić się, że są one prawidłowo wyregulowane i nie będą się poruszać. Wkrety do poziomowania łat są wykonane z wytrzymałego, odpornego na korozję metalu, aby zapewnić długotrwałą trwałość i wytrzymałość.
Wkręty farmerskie
Wkręty, które służą do łączenia blachy i drewnianej konstrukcji to wkręty farmerskie. Wyróżniają się one tym, że posiadają podkładkę, dzięki której połączenie jest szczelne. Są również wyposażone ostrą samowiercącą końcówkę, a do ich przykręcenia wystarczy wkrętarka. Dobre wkręty powinny być wykonane z dobrej jakości stali węglowej, najlepiej pokryte powłoką cynkową, która będzie chronić przed korozją. Dobrze, żeby można było wybrać z bogatej kolorystyki, aby nie odznaczyły się od blachy.
Odpowiednie narzędzia i akcesoria to podstawa pracy dekarza. Dzięki wysokiej jakości praca może być wykonana nie tylko dobrze, ale również szybko. Dlatego podstawą ich zakupu powinna być trwałość, gwarantująca dłuższe życie każdej konstrukcji, a dopiero w drugiej kolejności cena. Na solidnym montażu nie warto oszczędzać.