Płytki elewacyjne to cienkie elementy budowlane stosowane do wykańczania zewnętrznych ścian budynków, nadające im ładny wygląd i ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Wykonywane z różnych materiałów, takich jak ceramika, klinkier, beton, kamień naturalny czy kompozyty.
Płytki elewacyjne są dostępne w wielu wzorach, kolorach i teksturach, co pozwala na dużą dowolność w aranżacji elewacji. Oprócz walorów dekoracyjnych, płytki elewacyjne pełnią także funkcję izolacyjną, zwiększając trwałość i energooszczędność budynków. Montaż płytek jest stosunkowo prosty, a ich odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne sprawia, że są popularnym wyborem również w nowoczesnym, a i tradycyjnym budownictwie.
Mnogość wzorów i kolorów płytek elewacyjnych sprawia, że dobór konkretnego modelu nie jest łatwy. Duża różnorodność daje możliwość dopasowania wyglądu budynku – są i płytki gładkie, i wypukłe, i jednolite, i kolorowe, w różnych odcieniach, są i tanie, i drogie zatem nawet ktoś, kto przyszedł do sklepu z jasną wizją może mieć chwile zwątpienia. Jak się nie zgubić i jak wybrać dobrze?
Dobranie idealnych płytek
Podczas oglądania i wyboru płytek nie powinniśmy stracić z oczu tego, w jakim szyku jest dom i jak powinien docelowo wyglądać. Pierwszą sprawa do rozstrzygnięcia jest kolor. Jedna z ogólnych zasad mówi, że kolor płytek powinien być trochę ciemniejszy od koloru tynku i pasować do koloru stolarki (nie do dachu!). Ściany domu powinny zdobić płytki w jednym odcieniu, jednym wzorze, natomiast we wnękach i podcieniach mogą być położone płytki w tonacji jaśniejszej. Im większa powierzchnia ściany, tym lepiej prezentować się na niej będą duże płyty z dużymi wzorami. Trzeba wspomnieć w tym miejscu o jeszcze jednym pożytecznym aspekcie – decydując się na płyty o unikalnych wzorach i kolorach, na płyty modne w danym momencie, musimy liczyć się z tym, że w przyszłości, gdy zajdzie potrzeba dokupienia takich samych (np. postanowimy zrobić dobudówkę do domu), możemy mieć z tym kłopot.
Co jeszcze należy wziąć pod uwagę podczas wyboru płytek?
Ich jakość. Cena, jak wiadomo, potrafi czynić cuda, ale w tym wypadku lepiej na nie nie liczyć. Płytki powinny być wysokiej jakości, twarde, o wysokiej klasie ścieralności, wytrzymałe (granity, łupki), mrozoodporne ponieważ są narażone na działanie kwestii atmosferycznych, ulegają zabrudzeniu, w związku z tym od czasu do czasu powinno się je umyć. Dobrze by było, gdyby raz położone, wyglądały świetnie przez długi czas, a do pierwszej zimy.
Ostatnia sprawa to montaż
Kupując płyty, trzeba zorientować się, w jaki sposób instaluje się je na ścianie. Być może potrzebna będzie pomoc specjalistów.
Płyty elewacyjne są ponadczasowe, estetyczne, komfortowe, pożyteczne i nadają obiektowi eleganckiego, niebanalnego wyglądu. Oczywiście, podczas ich wyboru każdy może kierować się własnymi upodobaniami i kryteriami. Stosując się do przytoczonych wyżej ogólnych zasad unikniemy chaosu na ścianach, wrażenia przytłoczenia budynku, zachowamy harmonię z sąsiadującymi budynkami. Beton, cegła, kamień, drewno – wybierz płytki, które zapewnią Twojemu domowi świetny wygląd przez długie lata.
Więcej o kamiennych płytkach elewacyjnych oraz innych produktach z kamienia na: rakowiecki.com.pl