Prąd jest czynnikiem niezbędnym w naszym codziennym życiu. Każdego dnia korzystamy z niego nie tylko w naszym domu, ale niemalże w każdym miejscu. Prąd jest nam również niezbędny do budowy domu, jednak zanim się za nią zabierzemy konieczne jest otrzymanie niezbędnych pozwoleń oraz stworzenie przyłączy energetycznych.
Przy budowie domu nie musimy korzystać z sieci elektroenergetycznej, możemy w tym celu użyć agregatu prądotwórczego lub przejściowych przyłączy energetycznych, które zlikwidujemy po ukończeniu budowy domu, a przez cały ten czas posłużą nam jako źródło energii. Wiadomo jednak, że najlepiej byłoby stworzyć już na samym początku finalnego podłączenia do sieci właściwe przyłącze energetyczne.
Jak wykonać przyłącze energetyczne znajdujące się pomiędzy linią energetyczną oraz licznikiem?
W tym celu musimy znać wszystkie podzespoły, które posiada taka instalacja:
- Przyłącze elektryczne – jest to fragment sieci zasilającej, który jednoczy instalację elektryczną w budynku z linią elektroenergetyczną, realizujemy je na napięcie 400 V (jako trójfazowe) w przypadku domów jednorodzinnych.
- Licznik energii elektrycznej – znajduje się zazwyczaj w skrzynce złącza.
- Tablica rozdzielcza – inna nazwa rozdzielnicy, montowana jest po ukończeniu budowy domu w środku budynku, jest to skrzynka rozpoczynająca instalacje elektryczną w naszym domu, umieszczamy w niej również przyrządy, które zabezpieczają oraz sterują domową elektryczną instalacją.
- Złącze – znajdują się w nim bezpieczniki główne, zamyka przyłącze (obszar jego przyłączenia do instalacji odbiorczej znajdującej się w budynku), zwykle jest to specjalistyczna skrzynka umiejscowiona przy ogrodzeniu lub wierzchniej ścianie budynku.
- Wewnętrzna linia zasilająca – jest to przewód, który dostarcza prąd pochodzący ze złącza do tablicy rozdzielczej.
Musimy także wiedzieć jakie procedury są konieczne, by móc zrealizować instalację elektryczną i dokładnie je poznać:
- Jeśli zamierzamy rozpocząć budowę domu i dołączyć się do sieci elektrycznej należy w pierwszej kolejności złożyć wniosek o wydanie warunków przyłączenia domu do sieci w celu uzyskania przyłącza energetycznego. Taki wniosek składamy w pobliskim zakładzie energetycznym, musi on zawierać spodziewane zapotrzebowanie mocy, a także szacowane zużycie roczne energii. Co więcej należy zawrzeć we wniosku przybliżoną datę rozpoczęcia poboru energii z przyłącza.
Ogólnie rodzaje przyłączy możemy podzielić na:
- kablowe – najbardziej popularne rozwiązanie, w którym energia elektryczna doprowadzona jest do domu za pomocą podziemnego kabla, samo złącze Zakład Energetyczny umieszcza w ochronnej skrzynce, która usytuowana jest w murze budynku lub granicy działki
- napowietrzne – możliwe tylko wtedy, gdy nad działką przebiega linia energetyczna, obecnie stosowane coraz rzadziej
Wniosek o przyłącze energetyczne
Wnioski o przyłączenie do sieci energetycznej są niezbędne, aby zapewnić dostęp do niezawodnej, bezpiecznej i niedrogiej energii w bezpieczny i efektywny sposób. Sam proces składania wniosków obejmuje ocenę potrzeb wnioskodawcy, weryfikację i ocenę danych z wielu źródeł, w tym studiów wykonalności i przepisów wydanych przez rząd. Ponadto, proces składania wniosku wymaga również spełnienia wszystkich odpowiednich wymogów prawnych.
Po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich dostarczonych informacji podejmowana jest decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku o przyłączenie energetyczne. Jeśli zostanie ona zaakceptowana, wnioskodawca otrzyma dostęp do potrzebnych zasobów wraz z odpowiednią stawką i innymi powiązanymi taryfami.
Tymczasowe przyłącze energetyczne
Tymczasowe przyłącze energetyczne jest krótkoterminowym źródłem energii elektrycznej używanym do zasilania awaryjnego, projektów budowlanych, dużych imprez i innych. Ten rodzaj połączenia zasilania może zapewnić ekonomiczne rozwiązanie do zaspokojenia swoich potrzeb w czasach, gdy stałe źródło energii elektrycznej musi być ustanowione szybciej niż zwykle.
Tymczasowe połączenia mogą być również korzystne, gdy istniejąca infrastruktura jest niewystarczająca do obsługi bieżącego zapotrzebowania na energię. Ten rodzaj tymczasowego połączenia zasilania może być zainstalowany szybko, oszczędzając czas i pieniądze nad tradycyjnie przewodowego źródła elektrycznego.
Przyłącze energetyczne – podłączenie nowego obiektu
Jeśli posiadamy już przyłącze energetyczne i chcemy do niego podłączyć nowy budynek musimy wypełnić wniosek o wydanie Warunków Technicznych Przyłączenia. Najlepiej udać się do Biura Obsługi Klienta obsługującego nas zakładu energetycznego. Aby szybko i sprawnie załatwić sprawę nie zapomnijmy wziąć ze sobą tytułu własności nieruchomości oraz mapki geodezyjnej.
Przyłącze energetyczne – zmiany w umowie
Za każdym razem, gdy chcemy zmienić moc, rodzaj przyłącza czy zasilania musimy podpisać z dostawcą nową umowę. Podobną procedurę przejdziemy też, gdy nabędziemy nieruchomość, która już posiada przyłącze energetyczne.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wykonanie przyłącza energetycznego jest czynnością skomplikowaną i wymagającą wiele zachodu. Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj by otrzymać pomoc czy wzór wniosku wystarczy skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta zakładu energetycznego.