Prąd jest czynnikiem niezbędnym w naszym codziennym życiu. Każdego dnia korzystamy z niego nie tylko w naszym domu, ale niemalże w każdym miejscu. Prąd jest nam również niezbędny do budowy domu, jednak zanim się za nią zabierzemy konieczne jest otrzymanie niezbędnych pozwoleń oraz stworzenie przyłączy energetycznych.

Przyłącze energetyczne - czy potrzebne podczas budowy ?

przyłącze energetyczne poznań

Przy budowie domu nie musimy korzystać z sieci elektroenergetycznej, możemy w tym celu użyć agregatu prądotwórczego lub przejściowych przyłączy energetycznych, które zlikwidujemy po ukończeniu budowy domu, a przez cały ten czas posłużą nam jako źródło energii. Wiadomo jednak, że najlepiej byłoby stworzyć już na samym początku finalnego podłączenia do sieci właściwe przyłącze energetyczne.

Jak wykonać przyłącze energetyczne znajdujące się pomiędzy linią energetyczną oraz licznikiem?

W tym celu musimy znać wszystkie podzespoły, które posiada taka instalacja:

  • Przyłącze elektryczne – jest to fragment sieci zasilającej, który jednoczy instalację elektryczną w budynku z linią elektroenergetyczną, realizujemy je na napięcie 400 V (jako trójfazowe) w przypadku domów jednorodzinnych.
  • Licznik energii elektrycznej – znajduje się zazwyczaj w skrzynce złącza.
  • Tablica rozdzielcza – inna nazwa rozdzielnicy, montowana jest po ukończeniu budowy domu w środku budynku, jest to skrzynka rozpoczynająca instalacje elektryczną w naszym domu, umieszczamy w niej również przyrządy, które zabezpieczają oraz sterują domową elektryczną instalacją.
  • Złącze – znajdują się w nim bezpieczniki główne, zamyka przyłącze (obszar jego przyłączenia do instalacji odbiorczej znajdującej się w budynku), zwykle jest to specjalistyczna skrzynka umiejscowiona przy ogrodzeniu lub wierzchniej ścianie budynku.
  • Wewnętrzna linia zasilająca – jest to przewód, który dostarcza prąd pochodzący ze złącza do tablicy rozdzielczej.

Musimy także wiedzieć jakie procedury są konieczne, by móc zrealizować instalację elektryczną i dokładnie je poznać:

  • Jeśli zamierzamy rozpocząć budowę domu i dołączyć się do sieci elektrycznej należy w pierwszej kolejności złożyć wniosek o wydanie warunków przyłączenia domu do sieci w celu uzyskania przyłącza energetycznego. Taki wniosek składamy w pobliskim zakładzie energetycznym, musi on zawierać spodziewane zapotrzebowanie mocy, a także szacowane zużycie roczne energii. Co więcej należy zawrzeć we wniosku przybliżoną datę rozpoczęcia poboru energii z przyłącza.