3 ciekawe aranżacje na urządzenie biblioteczki domowej

0
794
ciekawe aranżacje biblioteczki w domu

Biblioteczka w stylu loft

Styl loftowy charakteryzuje się pewną surowością i przemysłowym wyglądem. Dominują w nim proste formy użytkowe i metal oraz drewno. Czarny kolor metalowych stelaży tworzących regały, a na tym półki ze starego drewna lub płyt OSB. Wbrew pozorom urządzenie domowej biblioteczki w stylu loftowym nie jest takie drogie, jak może się wydawać.

Szczególnie jeśli sporą część prac potrafimy zrobić samodzielnie, np. spawać regały z metalowych profili. Czego nie może zabraknąć w takiej biblioteczce? Oczywiście stołu, przy którym będziemy studiować swoje lektury, wygodnego krzesła lub fotela i oczywiście lampy, również w stylu loftowym, która sprawi, że nawet wielogodzinne czytanie nie będzie męczyło naszych oczu.

Kolonialna domowa biblioteczka

Podobają ci się biblioteczki, które można obejrzeć na filmach, np. z Sherlockiem Holmesem? Całe urządzone w drewnie, z wysokimi regałami, do których podstawia się specjalną schodkową drabinę z pomostem?

Biblioteczka, w którym stoi wielkie dębowe biurko, wygodne obszerne fotele ze skóry i panuje miły dla oka półmrok? Również możesz sobie na nią pozwolić, jeśli tylko dysponujesz nieco większym pomieszczeniem i odpowiednim dla niego gabarytowo budżetem. Ile może kosztować urządzenie takiej biblioteczki? Niestety nie będą to tanie rzeczy.

Ich cena może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, co wynika z faktu, że większość elementów będzie wykonywana ręcznie na zamówienie, z drewna, a nie płyt meblowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że decyzja o wykonaniu takiej biblioteczki na pewno może cieszyć, a spędzony w niej czas będzie jednym z najpiękniejszych w twoim życiu. Jeśli posiadasz pewną pulę pieniędzy przewidzianą na ten cel, ale jednak nie całą, to pozostałą kwotę może zapewnić kredyt gotówkowy na sfinansowanie twoich marzeń.

Biblioteczka w klimacie PRL

Chcesz może niewielkim kosztem urządzić domową biblioteczkę, a przy tym zaaranżować ją w klimacie PRL? To wcale nie jest takie trudne. Wystarczy kupić używaną meblościankę, która dawniej znajdowała się w co drugim polskim domu lub mieszkaniu. Kto wie, może też taką posiadasz, a jeśli nie, z łatwością znajdziesz ludzi, którzy chętnie i za darmo się jej pozbędą, byle tylko chętny sam ją wyniósł z ich domu.

Możesz również poszukać klasycznych regałów bibliotecznych, np. ze szkolnych bibliotek. Wiele szkół podstawowych pozbywa się takich mebli za symboliczne pieniądze, przy okazji modernizacji sal i kiedy w biblioteczne mają się pojawić nowe systemowe meble. Drewniane regały ze szkolnych bibliotek mają swój klimat i nawet pachną książkami.

Są przy tym bardzo solidne i wytrzymałe, a koszt ich zakupu jest śmiesznie niski w porównaniu do jakości. Oczywiście w przypadku kiepskiego stanu wizualnego łatwo takie meble odnowić – usuwając starą powłokę lakieru, szlifując całość i malując na nowo. Decydując się na taką aranżację, masz pewność, że twoja biblioteczka będzie miała duszę i wzbudzi podziw wielu osób, które ją zobaczą.