Drzwi antywłamaniowe jako część systemu zabezpieczającego dom

0
856
drzwi na zlodzieja

W obecnych czasach coraz częstsze są napady i grabieże. Często dochodzi do pobić, pchnięć ostrym narzędziem a nawet postrzałów. Wszystko to sprawia, że nie możemy czuć się bezpiecznie nawet we własnym domu.

Dlatego też powstały systemy zabezpieczające dom, przed włamaniem. Taki system może być częścią większego systemu, np. EIB. Najpopularniejszy z nich to system alarmowy. Sam alarm jednak nie wystarczy, dlatego też warto umieścić w domu lub mieszkaniu jak najwięcej zabezpieczeń. Zwykłe szyby i drzwi wymienić na antywłamaniowe.

Drzwi antywłamaniowe w porównaniu ze zwykłymi mają specjalną, wzmocnioną konstrukcję. Dodatkowo są wyposażone w charakterystyczne elementy zabezpieczające przed włamaniem, takie jak specjalne zamki, bolce antywyważeniowe oraz wzmocnione zawiasy. Drzwi antywłamaniowe wzmocnione są dwoma warstwami stalowej blachy o grubości 1,5-3 mm. Mocowana jest ona do szkieletowej konstrukcji stalowej, która jest wypełniona materiałem izolacyjnym. Drzwi te wykończone są okleinami drewnopochodnymi, płytami HDF oraz lakierami.

Wybierając drzwi antywłamaniowe należy zwrócić uwagę czy posiadają polskie atesty. Będziemy wtedy pewni, że są odporne na wyważenie, rozbicie czy otwarcie wytrychem. Należy również zwrócić uwagę na ilość zamków. Wmontowanie więcej niż dwóch osłabia konstrukcję, co utrudni szybkie wydostanie się z mieszkania w razie zagrożenia na przykład pożarem.