Fotowoltaika – wygoda, oszczędność i nowoczesność w jednym

0
505
fotowoltaika net billing nowe możliwości

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne, które coraz częściej możemy zauważyć na dachach budynków mieszkalnych oraz terenach przedsiębiorstw, działają na prostej zasadzie – światło słoneczne padające na ogniwo fotowoltaiczne pochłaniane jest przez mono lub polikrystaliczny krzem, który w konsekwencji wprawia w ruch elektrony, wytwarzając w ten sposób prąd stały. Później, dzięki pracy inwertera energia ta, przekształcana jest na prąd przemienny, czyli dokładnie ten, który płynie w naszych gniazdkach.

Fotowoltaika to przyszłość gospodarstw domowych?

Dla jednych odpowiedź jest oczywista, inni wciąż nie są przekonani o potrzebie inwestycji w panele fotowoltaiczne, jednak każdy zgodzi się, że ceny prądu w Polsce stale rosną (płacimy już aż 111% procent więcej za kWh niż w 2001 roku!). Jest to uzależnione od wielu czynników, choć głównym z nich są stale rosnące koszty emisji CO2, ma to zachęcić państwa członkowskie Unii Europejskiej do silniejszego stawiania na ekologię i ochronę środowiska.

Jednym z najlepszych sposobów na oszczędzanie może okazać się decyzja o inwestycji w panele słoneczne (produkują ciepło, które możemy wykorzystać do podgrzewania wody) lub fotowoltaiczne (które, jak już wiecie, produkują prąd), zależnie od naszych indywidualnych potrzeb. Choć koszt początkowy wydaje się być spory, pieniądze, jakie pozostaną w naszej kieszeni na przestrzeni lat na pewno ucieszą niejedną osobę, która ceni sobie oszczędność

Czy bycie EKO to ulotna moda?

Opinie jak zwykle są podzielone, jednak zdecydowanie nie można już mówić o tym, że bycie EKO to tylko przejściowy trend. Zarówno nauka, jak i politycy zgadzają się, że energia odnawialna to kierunek, który zagwarantuje nie tylko nam, ale i przyszłym pokoleniom dłuższe i zdrowsze życie. Dlatego warto myśleć nie tylko o oszczędnościach, jakie gwarantuje nam korzystanie z fotowoltaiki, ale i zdrowiu oraz środowisku, którego jakość zależy w dużej mierze od decyzji, jakie podejmujemy dzisiaj.

Kto może zyskać instalując panele fotowoltaiczne?

Jak już wspomnieliśmy, z dużą dozą pewności można stwierdzić, że zyskujemy wszyscy, od oszczędności, które zostaną w naszym portfelu, przez zdrowie i lepszą jakość środowiska aż po unowocześnienie naszego domu i dodanie mu elegancji. Trudno nie zgodzić się, że ostatni punkt, jest nie mniej ważny. Fotowoltaika od Sunday zdecydowanie przyciągnie uwagę i sprawi, że nasze cztery ściany prezentują się nowocześnie, a ich właściciele troszczą się o naszą planetę. Co więcej, także mniejsze i większe przedsiębiorstwa po przejściu na energię odnawialną będą nie tylko przynosić większe zyski im właścicielom, ale także wspaniale prezentować się w oczach klientów.

Net – billing, czy dalej opłaca się inwestować w fotowoltaikę?

Od 1kwietnia 2022 weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która wprowadza nowe pojęcie – Net – billing. Zakłada ona, że produkowana przez gospodarstwo domowe nadwyżka jest „sprzedawana” dostawcy prądu, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży trafiają na „depozyt konsumencki”, z którego czerpane są opłaty na rzecz nocnego zużycia energii elektrycznej, kiedy panele nie pracują. W nowym systemie nie opłaca się już inwestować w większą instalację fotowoltaiczną, ponieważ sieć nie zabiera nam już części z produkowanej energii, tym samym prosumenci będą częściej decydowali się na założenie mniejszej, a co za tym idzie tańszej instalacji.