Jak prawidłowo dobierać gniazdka elektryczne do domu?

0
756
gniazdka elektr poznan

Planując budowę domu, należy uzgodnić z firmą budowlaną rozmieszczenie takich elementów jak gniazdka elektryczne, które będą często użytkowane, więc muszą spełniać praktyczne rozwiązania. Ważną sprawą, na jaką należy zwrócić uwagę kupując gniazdka elektryczne jest bezpieczeństwo ich użytkowania.

Gniazdka mogą być pojedyncze lub wielopunktowe, podtynkowe, natynkowe, sterowane pilotem, z uziemieniem. Montując gniazdka należy pamiętać, że nie mogą one mieć kontaktu z wodą i wilgocią i powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości, aby korzystanie z nich było wygodne i praktyczne.

W takich pomieszczeniach jak łazienka i kuchnia elementy te powinny zostać zamontowane nad szafkami i w bezpiecznej odległości od źródła wody, czyli zlewozmywaka czy wanny, można w kuchni zamontować gniazdka wpuszczane w blat, a także gniazda meblowe, które wyglądają efektownie i są poręczne.

Gniazdka elektryczne do salonu

Natomiast w salonie gniazda elektryczne można zamontować w podłodze, aby swobodnie podłączyć często używany sprzęt, należy jednak pamiętać, że takie gniazda muszą zawierać osłonę.

Poza funkcjonalnością gniazda elektryczne muszą charakteryzować się estetyką, na przykład w kuchni, w której potrzebna jest ich większa ilość z uwagi na różne urządzenia, dlatego można zastosować gniazda elektryczne obrotowe, chowane, z których korzysta się tylko w danej chwili oraz gniazda klapkami maskującymi.

rambler-socket

Producenci tych elementów proponują klientom ciekawą kolorystykę, dzięki czemu mogą efektownie współgrać z wyposażeniem danego pomieszczenia, także kształt gniazdek elektrycznych jest zróżnicowany i podoba się to klientom. Gniazda elektryczne w formie kwadratu, są praktycznym rozwiązaniem, łatwym do dopasowania w dany miejscu.

Gniazdka elektryczne z bepiecznikiem

Gniazdo elektryczne z sygnalizatorem dźwiękowym ma na celu uniemożliwienie dzieciom zabawy lub dotykania gniazdek elektrycznych w ich otoczeniu, ponieważ sygnał dźwiękowy ostrzega osobę dorosłą, gdy dzieci próbują uzyskać dostęp do tych gniazdek.

Ponadto, gniazdka te są również korzystne dla starszych osób, które mają trudności z dostrzeżeniem małych i ukrytych gniazdek, ponieważ sygnał dźwiękowy może być dla nich pomocną wskazówką. Ogólnie rzecz biorąc, takie gniazda pomagają stworzyć bezpieczniejsze środowisko dla wszystkich i mogą być przydatne dla osób w każdym wieku.