Przewody Elektryczne (instalacje elektr.)

0
479

Przewody elektryczne – jak je należy prowadzić?

Poprowadzenie poprawnie przewodów elektrycznych nie jest czynnością łatwą. Przewody elektryczne powinny zostać ułożone równoległe do krawędzi podłogi oraz do krawędzi ścian wzdłuż linii prostych. Poprawne ułożenie przewodów elektrycznych zagwarantuje nam uniknięcie uszkodzenia instalacji. Szkic instalacji powinien zostać wykonany po wykonaniu instalacji elektrycznej, ale przed otynkowaniem ścian. Ponad to możemy również nakręcić film lub zrobić zdjęcia przedstawiające zapis tras przewodów. Z pewnością przyda nam się to gdy zdecydujemy się na wykończenie domu.

Podtynkowa i wtynkowa instalacja przewodów elektrycznych

Wyróżniamy dwa rodzaje instalacji podtynkową oraz wtynkową. W instalacji podtynkowej wykorzystujemy okrągłe przewody w izolacji pojedynczej. Umieszcza się je peszlach, czyli ochronnych rurkach. Instalacja podtynkowa zdecydowanie nie jest tanią instalacją, wymaga ona kucia bruzd w sufitach oraz ścianach, dosyć głębokich by nad nimi mogła znaleźć się warstwa tynku na około jeden centymetr. Jest to jednak rozwiązanie przyszłościowe, ponieważ zdecydowanie umożliwia wymianę przewodów elektrycznych, które mogą zostać uszkodzone.

Przewody elektryczne wymienia się wtedy bez jakiegokolwiek kucia ścian. Drugą wspomnianą instalacją jest instalacja wtynkowa. Jest to bardzo popularna obecnie metoda. Szczególnie w domach nowo budowanych. Przewody wielożyłowe zostają układane bezpośrednio na sufitach oraz na ścianach.

Następnie przykrywa się je warstwą tynku. Warstwa tynku powinna mieć mniej więcej grubość ok 1-1,2 centymetra. Eksperci polecają użycie głębszych puszek instalacyjnych. Zdecydowanie w przyszłości ułatwią one rozbudowę podstawowej instalacji elektrycznej do tak zwanej wersji inteligentnej. Bez jakiegokolwiek kucia ścian można w puszkach umieścić nadajniki radiowe. Odbiornik może z łatwością schować w oprawę.

Co dzięki temu otrzymamy? Będziemy mogli swobodnie i komfortowo za pomocą pilota sterować roletami, ogrzewaniem czy oświetleniem. Również polecane jest zainstalowanie czujnika alarmowego. Ważne są czujniki, które reagują na ruch. Poleca się jednak w pomieszczeniach, w których możliwe jest przebywanie zwierząt zainstalowanie specjalnych modeli, które są w stanie odróżnić sygnał pochodzący od ruchów zwierząt od ruchu człowieka.

Elektryk Poznań – przewody dodatkowe

W budynku, w którym przeprowadzona została nowa instalacja elektryczna warto również zwrócić uwagę na poprowadzenia kabli alarmowych. Z tego rozwiązania szczególnie powinny skorzystać osoby mieszkające w dużych domach jednorodzinnych.

Czujniki alarmowe

Wyposażanie domu w czujniki, które reagują na ruch, zapewnia domownikom bezpieczeństwo. Modele dualne są obecnie najbardziej cenionym i popularnym zabezpieczeniem. Montowane są najczęściej w tych domach, które są ogrzewane kominkiem, który współpracuję z DGP czyli systemem dystrybucji gorącego powietrza ,a także w domach z klimatyzacją.

czujnik sensor

Dzięki zastosowaniu tego rodzaju czujnikom, w przypadku ruchu powietrza mamy pewność, że nie załączy nam się fałszywy alarm. Natomiast Ci, którzy dzielą swoje cztery kąty ze czworonogami, powinni wyposażyć swoje pomieszczenia w taki model, który będzie w stanie rozróżnić ruch zwierzęcia domowego od przemieszczającego się człowieka.

Niestandardowe puszki instalacyjne

Prócz standardowych puszek instalacyjnych mamy na rynku nowe modele pogłębionych puszek, które możemy zastosować przy gniazdach i włącznikach. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju puszki, w przyszłości będziemy mogli rozbudować tradycyjną instalację elektryczną ,a co za tym idzie unowocześnić ją, w taki sposób, aby była sterowana bezprzewodowo.

Wówczas będziemy mogli sterować pilotem np. ogrzewanie czy tez oświetlenie domu.  Inteligentna wersja naszej instalacji elektrycznej pozwoli nam również na symulacje obecności domowników w sytuacji, w której są poza domem.  Wszystko to dzięki specjalnym nadajnikom radiowym, które mogą być umieszczone w głębszych puszkach instalacyjnych.