Jak ocieplić dom szkieletowy?

0
750
jak ocieplić dom szkieletowy

Przez wzgląd na swoje zalety domy szkieletowe z każdym rokiem zyskują na popularności. W momencie gdy proces budowy jest już niemal zakończony, pojawia się pytanie – jak ocieplić dom szkieletowy? Poznaj krótki przewodnik i dowiedz się jakie materiały będą najskuteczniejszą metodą termoizolacji budynku.

Czy dom szkieletowy można skutecznie ocieplić?

Szkieletowa konstrukcja budynku wzbudza u niektórych osób pewne wątpliwości co do możliwości realnej termoizolacji budynku. Warto jednak pamiętać, że domy szkieletowe cieszą się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Szwecji, czy Norwegii, a więc w regionach, które mogą cechować się naprawdę ostrymi warunkami atmosferycznymi, szczególnie w okresie zimowym. Domy wykonane z drewna mają tą cechę, że ulegają stosunkowo szybkiemu wychłodzeniu – drewno nie izoluje bowiem tak dobrze, jak solidny mur. Z drugiej strony budynek szkieletowy znacznie szybciej się nagrzewa, co również ma swoje zalety. Ważna jest jednak odpowiednia termoizolacja, która zapewni komfort użytkowania domu niezależnie od pogody.

Jakim materiałem możemy ocieplić dom szkieletowy?

Ocieplenie domu szkieletowego możemy wykonać, korzystając z różnych materiałów. Do grona najpopularniejszych rozwiązań możemy następujące rodzaje termoizolacji:

  • wełna szklana,
  • wełna skalna,
  • pianka poliuretanowa,
  • styropian,
  • ekologiczne materiały, takie jak płyty pilśniowe.

Każdy z powyższych materiałów posiada indywidualne cechy i atrybuty. Dobór odpowiedniego rodzaju termoizolacji powinien więc być ściśle uzależniony od rodzaju budynku, ale też preferencji użytkownika. Oczywiście w tej kwestii warto zdać się na ekspertów, którzy doradzą, jak ocieplić dom szkieletowy.

Wełna szklana czy może wełna skalna?

Decydując się na ocieplenie domu szkieletowego wełną mineralną, należy zdecydować się na jedno z rozwiązań – możemy zastosować wełnę skalną lub wełnę szklaną. Oba materiały różnią się zarówno składem, jak i właściwościami termoizolacyjnymi.

trójkątny dom szkieletowy

Wełna skalna powstaje z mieszanki kruszywa wapiennego, bazaltu, czy też dolomitu, z kolei wełna szklana produkowana jest z piasku kwarcowego oraz szklanej stłuczki. W przypadku domów szkieletowych bardziej zalecana jest wełna szklana, która zapewni lepszy współczynnik przenikania ciepła.

Pianka poliuretanowa

Coraz większą popularnością w branży budowlanej cieszy się pianka poliuretanowa PUR. To rozwiązanie cechuje się doskonałymi właściwościami – doskonale izoluje, zapewnia wysoką szczelność, jest odporna na wilgoć, a ponadto rozprowadza się ją szybko i wygodnie, wykorzystując w tym celu metodę natryskową. Pianka PUR jest więc bardzo dobrym wyborem dla osób, które interesuje skuteczna termoizolacja domu szkieletowego.

Styropian to kiepskie rozwiązanie!

Kiepskim rozwiązaniem jest z kolei styropian, którego charakterystyczną cechą jest kiepska odporność na wilgoć oraz niska paro przepuszczalność. W efekcie materiał ten może prowadzić do nagromadzenia się wilgoci w elementach konstrukcyjnych w budynku. Wówczas kwestią czasu jest namnażanie się grzybów, pleśni, a także ogólna destrukcja domu.

Jak ocieplić dom szkieletowy z zewnątrz?

Popularnym rozwiązaniem, wybieranym przez osoby budujące domy szkieletowe jest ocieplenie konstrukcji od zewnętrznej strony. Powstaje więc pytanie: jak ocieplić dom szkieletowy na zewnątrz?

W praktyce ściany budynku należy zabezpieczyć specjalną, paro przepuszczalną folią wiatroizolacyjną, która zabezpieczy dom przed wilgocią i powiewami wiatru. Kolejnym istotnym elementem może być wełna mineralna lub inny, wybrany przez właściciela materiał. Bardzo ważna jest zewnętrzna elewacja, która nie tylko odpowiada za wygląd budynku, ale i zabezpiecza ściany przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak opady deszczu, śniegu i wiatru.