Jak zmienić wygląd mebli niewielkim kosztem?

0
224
meble remont w domu

Remonty często są kosztowne i stanowią duże wyzwanie, przez co wiele osób ostatecznie z nich rezygnuje. Jednak czy jedynym sposobem zmiany aranżacji jest całkowita metamorfoza, wymagająca dużego nakładu finansowego? Niekoniecznie! Wystarczy, że zaczniesz od modyfikacji mebli, wykorzystując w tym celu uchwyty i ewentualną zmianę koloru, jeśli tylko jest możliwa. Skorzystaj z naszych wskazówek, które pozwolą odświeżyć wystrój niewielkim kosztem!

Malowanie frontów – łatwy i skuteczny sposób

Warto zacząć od malowania frontów, jeśli tylko front mebli jest wykonany z materiału, który można pokryć farbą lub lakierem. Najczęściej takie zabiegi wykonuje się w przypadku elementów drewnianych, w tym regałów, półek, zabudowy kuchennej, kredensów, szaf, komód, biurek czy nawet całych meblościanek.

Podczas wykonywania tego rodzaju pracy konieczne jest zwrócenie uwagi na wybierane środki, które powinny być przeznaczone dokładnie do tego celu. Ponadto bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni przed malowaniem, aby nałożona farba równomiernie pokryła meble i prezentowała się estetycznie.

Okleina pomocna w metamorfozie

Doskonałym rozwiązaniem jest także okleina, która może okazać się bardzo pomocna w metamorfozie. To propozycja mało inwazyjna, gdyż specjalne folie można w dowolnym momencie odkleić, bez naruszenia powłoki mebli. Oczywiście pod warunkiem, że zrobimy to w odpowiedni sposób, z zachowaniem należytej ostrożności oraz przy wyborze wysokiej jakości okleiny. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się na gładkich frontach meblowych lub szklanych elementach, np. blacie ławy kawowej czy froncie witryny bądź kredensu zamykanego drzwiczkami z szybą.

Gałki meblowe – mała rzecz, która dużo zmienia

Uchwyty meblowe w przypadku wszystkich elementów wyposażenia przeznaczonych do przechowywania okażą się strzałem w dziesiątkę. Ich zakup nie wiąże się z dużą inwestycją, a jednocześnie może wiele zmienić. Wystarczy zamówić akcesoria w sprawdzonym miejscu, które oferuje wysokiej jakości modele, a kolekcja jest różnorodna, co pozwoli wybrać dokładnie takie, jakich szukamy. Znakomitym przykładem są między innymi gałki meblowe z Ekorex, gdyż wśród nich można znaleźć wersje porcelanowe, ceramiczne, metalowe, kryształowe i przeznaczone do mebli dziecięcych. Ich zaletą jest praktyczne zastosowanie, łatwe czyszczenie oraz brak skomplikowanego montażu.

Wybrane gałki czy uchwyty w dowolnym kształcie powinny pasować do stylistyki posiadanych mebli. Jednak ciekawostką jest fakt, i warto o nim pamiętać, że elementy te mogą zupełnie zmienić aranżację wnętrza. Jeśli klasyczne drewniane meble uzupełnimy podłużnymi uchwytami w czarnym kolorze o smukłym kształcie, to w mgnieniu oka będą wyglądać nowocześniej. Natomiast jeśli minimalistyczne fronty ozdobimy gałkami ceramicznymi z florystycznym akcentem, to zmienią się w meble, które będą idealnym tłem dla przestrzeni urządzonej w tradycyjnym bądź rustykalnym stylu.

Zmiana tapicerki – sposób na odświeżenie kompletu wypoczynkowego

Nie zapominajmy także o kompletach wypoczynkowych, gdyż je również da się poddać metamorfozie poprzez zmianę tapicerki. Jest to szczególnie polecane rozwiązanie, gdy poprzedni materiał lata świetności ma już dawno za sobą, jest zniszczony czy przetarty, przez co całe wnętrze traci atrakcyjność i estetykę. Jednak tego rodzaju zabiegi warto zlecić specjalistom, gdyż profesjonalni tapicerzy zrobią to starannie i z dbałością o detale.