Konstrukcje stalowe – czym są w praktyce?

0
338
konstrukcja stalowa na budowie

Konstrukcje stalowe są stosunkowo często wybieraną przez firmy inwestycją, która pozwala dość szybko uzyskać budynek o pożądanym przeznaczeniu. Wznoszenie konstrukcji stalowych zazwyczaj odbywa się przez wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy, jest to jednak zadanie znacznie mniej czasochłonne od budowy tradycyjnego obiektu murowanego. Pod uwagę zazwyczaj brane są także koszty, gdzie konstrukcje stalowe praktycznie nie mają sobie równych- pozwalają na wznoszenie budynków o bardzo dużej powierzchni przy stosunkowo niskich cenach realizacji. 

Jak sprawdzają się takie konstrukcje w praktyce?

Budowa konstrukcji stalowych odbywa się etapami, można ją jednak określić jako naprawdę szybką. Czasem wystarczy kilka miesięcy na wykonanie budynku opartego o taką konstrukcję. Dodatkowo, jest ona bardzo wytrzymała, odporna na korozję (poprzez stosowanie odpowiednich zabezpieczeń) i doskonale radzi sobie we wszystkich warunkach atmosferycznych. Aby mieć pewność, że konstrukcja będzie opierać się rdzy stosuje się śrutowanie, cynkowanie ogniowe lub galwaniczne, a finalnie malowanie proszkowe lub natryskowe dla uzyskania wysokiej estetyki produktu. Specjalna technologia docieplania ścian sprawia, że bez trudu można we wnętrzu takiej hali utrzymać odpowiedni komfort termiczny. Konstrukcje stalowe mogą w praktyce mieć bardzo zróżnicowane przeznaczenie.

Stawianie konstrukcji stalowej w praktyce

Oprócz technicznego podejścia do stawiania konstrukcji zazwyczaj potrzebnych jest także szereg usług pobocznych, ale jednocześnie niezbędnych do realizacji projektu. Bardzo często wytwórnia konstrukcji stalowych również będzie w stanie takie prace wykonać. Niezbędne mogą być takie czynności jak:

  • Doradztwo w zakresie projektowania konstrukcji dedykowanej dla konkretnego przedsiębiorstwa.
  • Pomiar wykonywany w terenie, gdzie konstrukcja będzie miała się znaleźć.
  • Skanowanie 3D.
  • Obsługa geodezyjna.
  • Przygotowanie specjalnych, trójwymiarowych wizualizacji.
  • Malowanie obiektów.
  • Wykonywanie analiz wytrzymałościowych konstrukcji, przewidywanie poziomu naprężeń lub odkształceń.

Jakiego typu konstrukcje można wznosić ze stali? 

Konstrukcje stalowe mogą mieć bardzo różnorodne przeznaczenie. Ogromne hale często są aranżowane pod magazyny oraz hurtownie. To może być zarówno hurtownia spożywcza jak i hurtownia chemii przemysłowej. Duża konstrukcja stalowa doskonale sprawdza się dla zakładów przemysłowych, które dysponują parkiem maszynowym. To jednak nie wszystko. Z wykorzystaniem stali można wykonywać konstrukcje, jakie często są obecne w przestrzeni publicznej. A więc centra przesiadkowe oraz dworce autobusowe, perony, zadaszenia, wiaty, a nawet mosty i kładki tam, gdzie chce się stworzyć nowy ciąg komunikacji. Wiele firm potrzebuje w swoim zakładzie specjalistycznych konstrukcji ze stali. Mogą to być zbiorniki ciśnieniowe, wsporniki dla maszyn lub też całe linie produkcyjne i technologiczne.

Oprócz obiektów i konstrukcji wykonywanych ze stali, firmy, które specjalizują się w ich stawianiu przygotowują także inne konstrukcje budowlane. Są one pożądane w budownictwie mieszkaniowym, przy budowie powierzchni komercyjnych, a także biurowych. Grunt to znaleźć wykonawcę o szerokiej ofercie i dużym doświadczeniu.