Monitoring – Czym jest system CCTV IP?

0
805
monitoring-system

Nikogo już nie dziwią pojawiające się nowoczesne technologie, zwłaszcza w branży monitoringu i telewizji przemysłowej. Coraz częściej wykorzystujemy Internet, który świetnie nadaje się do przesyłania danych. Internet jest wykorzystywany między innymi w monitoringu, co niesie za sobą mnóstwo korzyści.

Jest to telewizja w zamkniętym schemacie, która wykorzystuje protokół internetowy, polega to na spajaniu ze sobą części i przesyłaniu danych za pomocą skrętki internetowej, nie zaś jak w tradycyjnych rozwiązaniach – kabla koncentrycznego, czyli antenowego

Monitoring IP opiera się przede wszystkim na kamerze, która kieruje protokołami IP, musi jednak zawierać w sobie mikroprocesor, a także system operacyjny. Sieć rozpoznaje tego typu urządzenie jako komputer, w przypadku przypięcia go do sieci.

Jeśli zdecydujemy się na podstawowy wariant monitoringu CDTV IP otrzymamy komputer, switch, kamerę oraz kable umożliwiające scalenie całego urządzenia. Rzadko kiedy zdarza się sterowanie za pomocą tak niezaawansowanego modelu, przeważnie system jest konstruowany dla minimum 3 kamer, gdzie znajduje się także sprzęt rejestrujący, a także router sieciowy, które umożliwia połączenie sprzętu z internetem.

Monitoring – Co daje nam system CCTV IP?

Po pierwsze, zarówno monitoring, jak i nagrywanie wyświetlanego obrazu może odbywać się z każdego miejsca na świecie, co stanowi jego wielką zaletę – nie ma konieczności przebywania w pobliżu, ze względu na ograniczające odległości. Można to wykorzystać także w inny sposób: możliwość wyświetlania obrazu z dowolnego miejsc to świetna okazja do ukazania ciekawych lub ważnych terenów czy budowli na spotkaniach biznesowych, czy konferencjach.

Warto zdecydować się na system monitoringu IP, jeśli nie chcemy komponować nowej sieci – daje nam on możliwość podłączenia do istniejącej już sieci LAN. Dzięki temu znacznie zmniejszają się wydatki  przeznaczone na przyłączanie kamer do odmiennych źródeł zasilania. Tutaj przyjmowanie prądu z sieci LAN odbywa się za pomocą kamer IP, przez co nie musimy stwarzać innego okablowania – taki sposób nazywamy PoE.

Funkcjonalność Monitoringu

Przede wszystkim monitoring IP daje nam bardzo wysoką jakość przesyłanego obrazu – otrzymujemy nagrania oraz zrzuty obrazu, które odmierzane są w mega pikselach, co zapewnia też dobry poziom przesyłu danych.

alarmy poznan monitoring domu

Takie rozwiązania niosą za sobą także inną cechę, a mianowicie znacznie wyższe koszty, związane z ich kupnem – nie jest to jednak przeważająca sprawa, większość ludzi i tak decyduje się na tego rodzaju systemy monitoringu ze względu na dobrą jakość obrazu, nieskomplikowany montaż, a przede wszystkim sterowanie systemem z dowolnego miejsca na ziemi. Co najlepsze, im większa ilość kamer, tym system jest tańszy. Monitoring doskonale uzupełnia każde zabezpieczenie domu w formie systemu alarmowego.

Porównanie – CCTV IP a systemy analogowe

Porównując system monitoringu IP oraz podstawowy system analogowy możemy zauważyć kilka kwestii: urządzenie, które rejestruje obraz nie musi być już umieszczone w zasięgu kamer, obraz charakteryzuje się o wiele lepszą jakością, nie musimy też tworzyć specjalnego okablowania. Wiadomo, że wydamy nieco więcej, jednak szybko przekonujemy się o tym, że lepiej trochę dopłacić, niż ubolewać nad niską jakością.