Ocieplenie domu wełną mineralną zamiast styropianem. Mieszkaj zdrowo w ciepłym domu

0
456
wełna mineralna montażysta

Chcesz mieszkać bezpiecznie? Wykonaj ocieplenie domu wełną mineralną. Ochronisz się przed zimnem, pożarem i hałasem. „Mój dom to moja twierdza”, jak mawiają Anglicy. Zgadzasz się z tym powiedzeniem? Jeśli tak, zrób wszystko, żeby czuć się pewnie we własnych czterech ścianach.

Zacznij od podstaw, czyli tego, co chroni Ciebie i Twoją rodzinę przed niską temperaturą, dźwiękami z ulicy i nieprzewidzianymi skutkami awarii elektrycznych lub nieszczelnych instalacji. Wykonaj ocieplenie domu wełną i bądź spokojny o Wasze bezpieczeństwo.

Ocieplenie domu wełną mineralną – skalną czy szklaną?

Do termoizolacji poddasza wybierz wełnę szklaną, która jest bardziej elastyczna niż kamienna (skalna). Więźba dachowa wymaga bardziej sprężystego materiału niż elewacja czy podłogi. Znajduje się w niej więcej trudno dostępnych miejsc, np. między krokwiami.

Za to pozostałe powierzchnie w domu uszczelnisz przy pomocy właśnie wełny skalnej. Ma ona większą gęstość niż szklana i dzięki temu nie zbija się pod naciskiem.

Ciepły i cichy budynek dzięki ociepleniu wełną

Oba rodzaje wełny gwarantują ciepło i ochronę przed dźwiękami, dochodzącymi z zewnątrz. Wełnę mineralną zastosujesz również w mieszkaniu, kiedy zechcesz odgrodzić się od rozmów prowadzonych przez sąsiadów. Zarówno wełna skalna jak i szklana wyróżniają się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, co świadczy o ich doskonałych właściwościach termicznych. Wybieraj materiały o parametrach ok. 0,03-0,038 W/m*K, takie jak Isover Multimax 30. Dzięki nim ciepłe powietrze nie będzie uciekać z Twojego domu.

Właściwości wełny mineralnej gwarantują bezpieczeństwo domownikom

Materiał ten zaczyna się topić dopiero w 1000°C. Topić, nie palić. To daje dobre zabezpieczenie przed pożarem i nie pozwala płomieniom rozprzestrzenić się. Niemniej ważną kwestią jest to, że wełna utrzymuje optymalną temperaturę w domu i mieszkaniu, zapobiegając ucieczce ciepła. W ten sposób Ty i Twoja rodzina żyjecie komfortowo, a Wasze rachunki za ogrzewanie nie osiągają zawrotnych kwot.

Wełna mineralna zapewnia także suche i pozbawione pleśni środowisko w pomieszczeniach. Swobodnie oddycha, a cyrkulacja powietrza nie pozwala na osadzenie się wilgoci.

Wełna – łatwy w montażu materiał izolacyjny

Podczas prac budowlanych wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Trzeba stosować folię paroizolacyjną i paroprzepuszczalną, zostawić szczelinę wentylacyjną, a całość przykleić do profili i listw przy pomocy taśm montażowych. Dobrze wykonana izolacja sprawdzi się nawet podczas najtrudniejszych zim i ochroni dach przed przeciekaniem. 

Do stabilnego mocowania używaj również kołków ze stalowymi trzpieniami i specjalnych klejów, takich jak Isover Protect BSK, które są w stanie utrzymać ciężar płyt z wełny. Żeby wzmocnić działanie izolacji na ścianach zewnętrznych, warto zastosować tynki paroprzepuszczalne: silikatowe, silikonowe i mineralne, a także odpowiednie zaprawy. 

Ocieplanie domu styropianem – dlaczego ten sposób nie sprawdza się?

Ten niegdyś bardzo popularny materiał dziś przechodzi już do przeszłości. Nie jest tak szczelny jak wełna, a w dodatku ma niższą od niej odporność na ogień. Co prawda nie nasiąka wodą, ale również wełna nie reaguje na wilgoć. I co równie ważne – styropian nie dociera w zakamarki, w których z kolei bez problemu da się umieścić wełnę. W przypadku wełny nie martwisz się również o promienie słoneczne, działające destrukcyjnie na przyklejony styropian. No i w kładąc wełnę, nie potrzebujesz specjalnej siatki, która ma ją utrzymać na swoim miejscu. 

Zamontuj ocieplenie budynku zgodnie z poradnikiem Isover. Zobacz, jak dokładnie kłaść płyty z wełny mineralnej, żeby nie powstały mostki termiczne, a cała konstrukcja działała bez zarzutu.