Okna dachowe w domach z poddaszem – jak to zaplanować?

0
342
okna dachowe

Planując pomieszczenia mieszkalne na poddaszu musimy pamiętać o tym, by zapewnić im odpowiednią ilość światła dziennego. Dlatego tak ważna jest liczba oraz wielkość okien dachowych. Co wybrać? Jedno duże okno czy kilka mniejszych?  

Projekty domów z poddaszem mają wiele zalet, dlatego tak chętnie budowane są przez inwestorów. Są pełne uroku, nawiązują do tradycyjnego, polskiego budownictwa i doskonale pasują na podmiejskie tereny, gdzie wciąż powstaje najwięcej nowych domów. Jeżeli chcemy adaptować poddasze na cele mieszkalne, pamiętajmy o tym, jak ważne są okna na poddaszu.

Jaka powinna być powierzchnia okien na poddaszu?

Przede wszystkim pamiętajmy, że powierzchnia okien w pomieszczeniu przeznaczonym na stałą obecność domowników, nie może być mniejsza niż 1/8 powierzchni podłogi!

Przed zakupem okien dachowych musimy uwzględnić wymagania techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki, jak i ich usytuowanie.

Dzięki temu, że Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych nie wskazuje maksymalnej powierzchni okien, możemy je umieścić nawet na całej połaci dachu! Ważna w tym przypadku jest odpowiednio wytrzymała konstrukcja dachu.  Pamiętajmy jednak, że im większa powierzchnia okien, tym większe straty ciepła (także w przypadku okien energooszczędnych).

Ile okien warto zaplanować?

Równomierne rozłożenie okien na całej powierzchni pomieszczenia, zapewni nam w nim przede wszystkim odpowiednią ilość dziennego światła, jak i bardzo dobrą widoczność.

Montując jedno, nawet bardzo duże okno, oświetlamy tak naprawdę mniejszą część pomieszczenia, niż w przypadku montażu dwóch mniejszych okien. Zwiększyć oświetloną powierzchnię pomieszczenia możemy także za pomocą montażu czterech okien dachowych – po dwa na przeciwległych połaciach dachu.

Pamiętajmy, że przy wyborze okien na poddasze bardzo istotny jest tzw. współczynnik światła dziennego czyli współczynnik oświetlenia. Kilka mniejszych okien zwiększa powierzchnię o wysokim współczynniku oświetlenia niż jedno duże okno dachowe.

To, ile okien znajdzie się na poddaszu zależy również od funkcji, jaką będą pełnić pomieszczenia tam usytuowane.

Planując na poddaszu salon, pokój dziecięcy czy jadalnię – liczba okien powinna być większa niż w przypadku umieszczenia na nim łazienki czy sypialni.

Jaki rozmiar powinny mieć okna dachowe?

Do wyboru mamy kilkanaście gotowych rozmiarów okien dachowych, jak i możliwość zamówienia okna według indywidualnych potrzeb.

Pamiętajmy jednak, że to od kąta nachylenia dachu, zależy długość okna. Im jest on większy, tym okno krótsze. I odwrotnie – im kąt nachylenia mniejszy, tym okna powinny być dłuższe. Dzięki temu, okna przede wszystkim zapewniają nam odpowiednią ilość dziennego światła. Układ ten umożliwia także wyglądanie przez okno zarówno z pozycji stojącej, jak i siedzącej.

Szerokość okien dachowych może zostać dostosowana do projektu. Pomimo, iż uwzględnia ona odległości między krokwiami, to wykonanie np. nadbicia krokwi pozwala na zmianę szerokości okna.

Okna do poddaszy montuje się na wysokości ok. 90-100 cm od podłogi – tak samo jak w przypadku standardowych okien ściennych. Pozwala nam to cieszyć się widokiem także z pozycji siedzącej.