Pozwolenie energetyczne – jak działa?

0
1017
elektryczne

electric photoPozwolenie energetyczne, a właściwie certyfikat energetyczny budynku to dokument wprowadzony do Polski w roku 2009 na podstawie dyrektyw Parlamentu Europejskiego oraz Rady Europy. Celem istnienia pozwoleń energetycznych jest promowanie zwiększonej efektywności energetycznej wszystkich nowych domów w Unii Europejskiej.

electric photo

Pod uwagę brane są warunki budynki oraz opłacalność konkretnych przedsięwzięć. W świetle aktualnych przepisów świadectwo energetyczne muszą posiadać wszystkie nowe budynki oddawane do użytku oraz przeznaczone do sprzedaży lub wynajęcia, każdy budynek użyteczności publicznej, którego powierzchnia przekracza tysiąc metrów kwadratowych – do tej grupy zaliczają się na przykład szkoły, lotniska, dworce czy stadiony.

Świadectwem energetycznym opatrzone muszą być także mieszkania oraz wszelkie budynki po modernizacji – lecz tylko wtedy, gdy zmianom uległa charakterystyka termiczna budowli. To ostatnie oznacza, że certyfikować dom należy po położeniu dodatkowej izolacji lub nawet wymianie okien.

electric photo

Istnieją także wyjątki od tej reguły i certyfikatu obecnie nie muszą posiadać budynki uznane oficjalnie za zabytki, miejsca kultu religijnego, budynki przemysłowe i gospodarcze o niskim poborze energii oraz budynki wolnostojące mniejsze niż pięćdziesiąt metrów kwadratowych. Pozwolenie nie jest wymagane również w przypadku loftów i domów użytkowanych jedynie przez nie więcej niż kwartał w skali roku – na przykład domki letniskowe.

electric photo

Wraz z pojawieniem się takich świadectw w Polsce pojawił się również nowy zawód – certyfikator energetyczny..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj