Jak opracować dobry projekt domu energooszczędnego?

0
784
oszczedne domy budowa firma

Coraz częściej decydujemy się na budowę domów energooszczędnych jest to nie tylko mniejszy wydatek dla kieszeni, ale także ochrona środowiska. Innowacje jakie wprowadza się w tym względzie powodują, że budownictwo energooszczędne rozwija się bardzo prężnie.

Racjonalne zarządzanie energią w domu to podstawa, projekt, który od początku zakłada wykorzystanie tej zasady w budowie domu przynosi wiele korzyści dla inwestora ale i satysfakcji. Wychodząc na przeciw potrzebom naszych klientów oferujemy dobrze opracowane projekty, komfortowych domów pasywnych.

Do energooszczędnego projektowania skłania wiele czynników. Jednym z nich jest problem malejących zasobów energetycznych oraz globalne ocieplenie i wyniszczenie środowiska naturalnego poprzez trujące gazy i odpadki jakie powstają przy wytwarzaniu energii cieplnej. Korzyści materialne z tego tytułu także będą spore. Co roku słyszymy o podwyżkach cen za gaz i prąd i wypada nam tylko ciężko wzdychać. Dlatego branża budowlana i architektoniczna stara się wdrażać rozwiązania, które w mniej lub bardziej skuteczny sposób pozwolą nam zaoszczędzić na wydatkach.

Planując budowę nowego domu mamy szansę od początku do końca wdrażać nowoczesne technologie, aby dom był przytulny i przyjazny

Także budynki już stojące a nie posiadające energooszczędnych rozwiązań można zmodernizować do pewnego stopnia i poprawić komfort użytkowy i psychiczny właścicieli. Nie bez znaczenia jest tutaj prawo budowlane, które przed 1985 rokiem nie sprzyjało oszczędnościom.

Projekt nowego domu uwzględnia każdą najdrobniejszą sugestię dotyczącą efektywnego gospodarowania energią. W tym celu dużą uwagę przywiązuje się do izolacji budynku. Jeśli istnieje taka możliwość działka na której ma stanąć energooszczędny dom powinna eksponować budynek w kierunku południowym. Wysokie drzewa ochronią budynek przed wiatrem natomiast nie przeszkodzą w wykorzystywaniu energii słonecznej w zimie.

Po wyborze działki czas na rzetelny projekt, możemy wybrać go sami lub skorzystać z pomocy doświadczonego w tym względzie architekta, który podpowie coś nowego bowiem zmiany następują cały czas. Najlepiej jeśli powierzchnia domu będzie jak najbardziej zwarta a przegrody zewnętrzne niezbyt szerokie to pozwoli uniknąć dużych strat ciepła. Prototypem domu jak najbardziej energooszczędnego jest projekt na bazie prostokąta, którego dłuższy bok będzie zwrócony w stronę południową. Dzięki temu maksymalnie wykorzystamy kolektory słoneczne, które projektant musi uwzględnić w projekcie dachu.

Jeśli chodzi o poszczególne pomieszczenia to powinny być rozmieszczone względem orientacji budynku, po stornie południowej pokoje dzienne i salon z dużymi oknami najlepiej z przeszklonymi ścianami. Natomiast po stronie północnej: spiżarnie, pomieszczenia techniczne i gospodarcze, czyli tam gdzie nie potrzeba dużych okien i ogrzewania.