Jak często przeprowadzać renowację elewacji?

0
946
renowacja elewacji

Ściany zewnętrzne są nieustannie narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników. Zanieczyszczenia z ulicy, osadzanie się glonów, mchów, czy porostów, a także oddziaływanie promieni UV- to wszystko niszczy naszą elewację. Z upływem czasu na ścianach mogą pojawiać się plamy, odpryski, czy pęknięcia. Dopiero gdy zauważymy takie defekty, myślimy o renowacji elewacji. Jednakże, aby zachować piękny i naturalny wygląd elewacji, powinniśmy przeprowadzać remont ścian zewnętrznych nawet co kilka lat.

Uszkodzenia tynku

Zanim zajmiemy się naprawą elewacjipowinniśmy ocenić stan podłoża naszych ścian zewnętrznych, gdyż ważne jest przede wszystkim usunięcie przyczyn złego stanu elewacji. Czasem trudno jest jednak określić, czy to kolonia mikroorganizmów zrujnowała elewację, czy to jednak wina zanieczyszczeń. Najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o poradę do fachowca, który prawidłowo określi przyczynę zniszczeń oraz zaproponuje sposób, w jaki można problem rozwiązać.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów uszkodzenia tynku:

  • rysy tynkarskie
    Są to powierzchniowe pęknięcia, które powstają na skutek zbyt szybkiego tempa prac tynkarskich lub niewłaściwego przyrządzenia zaprawy tynkarskiej. Naprawa polega na pomalowaniu pęknięć farbą o zwiększonej elastyczności.
  • rysy w podłożu
    Inaczej mówiąc, są to pęknięcia. Są to rysy szersze od rys tynkarskich i powstają na skutek nieprawidłowego składu mieszaniny tynkarskiej lub jej zabrudzenia. Wyprowadzenie takich rys jest już bardziej skomplikowane i powinno być powierzone fachowcowi.
  • rysy konstrukcyjne
    Rysy te powstają zwykle poprzez zarysowania elementów, z których skonstruowany jest budynek. Spowodowane są np. poprzez nierównomierne osiadanie budowli. Z biegiem czasu takie rysy powiększają się, dlatego, zanim przystąpimy do naprawy elewacji, ważne jest wyeliminowanie przyczyny powstawania tego rodzaju rys.
  • odparzenia tynku
    Powodują miejscowe wybrzuszenia, które należy odkuć, oczyścić i zagruntować, a następnie wypełnić zaprawą naprawczą.
  • kolonia mikroorganizmów
    Nalot powstaje w miejscach szczególnie zawilgoconych. Przed jakąkolwiek renowacją elewacji, nalot ten trzeba usunąć za pomocą specjalnych preparatów biobójczych.

Elewacja, jako wizytówka domu

Renowacja elewacji jest bardzo ważna i potrzebna, aby zachować piękny wygląd zewnętrzny naszego domu. Brudna, obdrapana elewacja szpeci wizerunek całego budynku. Należy pamiętać zawczasu, aby nie dopuszczać do skrajnych przypadków, gdy ta naprawa już jest faktycznie konieczna. Renowację lepiej przeprowadzać częściej, ale mniejszym nakładem pracy i finansów niż czekać do całkowitego zniszczenia ścian.

Fachowcy, zajmujący się tym tematem, z pewnością pomogą dobrać odpowiednie działanie i niezbędne materiały do wykonania naprawy elewacji. Nie warto czekać z tym na ostatnią chwilę, bo wtedy sprawa jest nagląca, a terminy profesjonalnych firm mogą być odległe.

Sprawdź również: Jak ocieplanie budynku przekłada się na koszty ogrzewania