Współczesne diody LED i ich historia

0
982
cf
LEcfup

Pierwszą diodę LED zbudowano w 1962 roku, chociaż już wcześniej podejmowano próby ich skonstruowania. Najpierw uzyskano światło czerwone, następnie zielone, niebieskie, obecny poziom technologii pozwolił otrzymać także i białe.

Współcześnie diody LED ze względu na odporność na działanie niekorzystnych czynników mechanicznych i atmosferycznych są wykorzystywane niemal, że w każdej dziedzinie życia. Znalazły one zastosowanie nie tylko w przemyśle elektronicznym, ale również w domach, czy też pubach, restauracjach, dyskotekach i wielu innych lokalach cieszących się dużą popularnością.

Diody poza tym, że zużywają niewielkie ilości prądu wytwarzają światło o dużej intensywności, które wbrew pozorom nie jest szkodliwe dla wzroku.

Dodatkowo odznaczają się długą żywotnością, mogą być sprawne nawet przez sto tysięcy godzin. Dla porównania żywotność tradycyjnej żarówki nie przekracza tysiąca godzin, natomiast świetlówki kompaktowe mogą pracować nie dłużej niż sześć tysięcy godzin. Diody LED w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek nie produkują ciepła, co zdecydowanie zmniejsza ilość wykorzystywanej energii.

Naukowcy twierdzą, że w niedalekiej przyszłości uda się stworzyć diody, które pobierając tyle samo energii, co żarówki będą dawać szesnaście razy więcej światła. Produkowana przez diody LED barwa światła, jak również jego intensywność mogą być sterowane za pomocą, na przykład mikroprocesora.