Ergonomia w kuchni – jak zrealizować projekt kuchni?

0
1051
projekt kuchni

Zanim rozpoczniemy realizację projektu kuchennego, musimy pamiętać o kilku ważnych czynnikach, dzięki którym pomieszczenie zyska całkiem nową rangę. Kuchnia jest szczególnym miejscem dla członków rodziny – to serce domu.

Jeśli nasza kuchnia jest w pełni ergonomiczna, wówczas wszystkie codzienne czynności, takie jak: gotowanie, zmywanie czy krojenie staną się niezwykle proste, łatwe a wręcz nawet przyjemne.

Ergonomiczna kuchnia oznacza, ze wszystkie sprzęty, jakie się w niej znajdują rozmieszczone są zgodnie z zasadami ergonomii. Jeśli kuchnia jest doskonale urządzona każda pani domu ma powód do dumy. Bardzo często oglądamy katalogi, w środku, których znaleźć można przepiękne wizualizacje. Niestety rzadko w mieszkaniu znajduje się na tyle przestrzeni, aby można ją było urządzić w taki sam sposób, jak na zdjęciach.

Wszystko dlatego, że w niewielkim wnętrzu taki sposób urządzenia kuchni sprawiałby, iż wydawałaby się ona niezwykle ciasna. Z tego powodu często musimy szukać rozwiązań, które pozwolą naszej kuchni być przestrzenną oraz pakowną.

Wydatek finansowy na rzecz urządzenia kuchni jest nie tylko dobrym sposobem, aby zachować wygodę i komfort – to również doskonała inwestycją w nasze dobre samopoczucie. W kuchni spędzamy ogromną część czasu każdego dnia.

Jeśli kuchnia jest ergonomiczna, czas przygotowania wszystkich posiłków może skrócić się nawet o sześćdziesiąt procent. Posiłki, jakie codziennie przygotowujemy są cykliczne, dlatego musimy sprawić, aby nasza kuchnia nie utrudniała, a ułatwiała nam wszelkie czynności.

W dobrze zaprojektowanej kuchni powinno znaleźć się miejsce na tak zwany trójkąt roboczy. Trójkąt tworzy kuchenka, zlewozmywak a także lodówka, które to zawsze ułatwiają nam pracę.

Kuchnię, którą można uznać za doskonale zaprojektowaną ma pięć stref. Jeśli chcemy, aby zawsze była ona ergonomiczna, musimy owe strefy umieścić zawsze w jednej kolejności;

Strefa przechowywania zapasów

Strefa przechowywania zapasów to miejsce, w którym przechowuje się wszystkie produkty, przeznaczone do przygotowywania posiłków. Umieszczamy tam na przykład chleb, mąkę, produkty zamrożone, czy też wędliny.

Jako, że każde gotowanie rozpoczynamy od przygotowania zakupionych wcześniej składników,  w strefie tej musi znaleźć się szafka na przechowywanie produktów żywnościowych, a także lodówka. Oprócz tych urządzeń w strefie przechowywania powinno znaleźć się miejsce, na wyłożenie zakupów – przyda się zatem także odpowiedni blat.

Strefa zmywania

Jak sama nazwa wskazuje, w strefie zmywania powinny znaleźć się urządzenia takie jak zlewozmywak i zmywarka. Aby móc wygodnie zmywać naczynia po wcześniej przyrządzonych posiłkach warto umieścić pod zlewozmywakiem kosz na śmieci, gdyż właśnie w tym miejscu zawsze gromadzi się największa ilość odpadów.

Strefa gotowania

W kuchennej sferze gotowania niezbędne stają się urządzenia takie jak; mikrofalówka, kuchnia, piekarnik, a także wszelkiego typu garnki, przykrywki czy też miski. Najczęściej ta część ciągu roboczego służy nam do odstawiania gotowych już dań – musi być praktyczna i poręczna, po to, aby przygotowanie dań zawsze było proste i przyjemne.

Błędy w aranżacji kuchni

  1. Pierwsze, co należy zrobić podczas aranżowania naszej kuchni to ustalenie projektu, który w przyszłości zaoszczędzi nam wielu przeróbek oraz niepotrzebnych kosztów.
  2. Ważne jest, aby kuchnia została w pełni dobrze zagospodarowana – zaoszczędzi nam to sporo czasu, a posiłki będą przygotowane z łatwością.
  3. Jeśli w kuchni ma istnieć idealny ciąg roboczy, najlepiej zastosować jest ułożenie: lodówka, zmywak, płyta kuchenna oraz stół.
  4. Należy uwzględnić blaty robocze pomiędzy sprzętami, jakie istnieją w naszej kuchni. Dzięki temu zachowamy odpowiednią odległość, a tym samym wygodnie przygotujemy posiłki.
  5. Pamiętajmy, aby nie umieszczać kuchenki w żadnym z rogów pomieszczenia, bowiem dostęp do niej będzie utrudniony.