Budowa domów energooszczędnych od lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Stale rosnące koszty mediów powodują, że szukamy oszczędności. Zastosowanie nowoczesnych technologii sprawia, że życie staje się bardziej komfortowe, a wraz z upływem lat w kieszenie mamy coraz więcej dobrze zaoszczędzonych pieniędzy.
Jaki wpływ mają strony świata podczas budowy domu?
Pomieszczenia, w których często przebywamy, powinny być dobrze oświetlone. Ciekawą propozycją jest ulokowanie salonu i jadalni na ekspozycję południową, bądź południowo-zachodnią. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w ciągu dnia mamy stały dopływ słońca co zwiększa komfort cieplny. Natomiast pomieszczenia takie jak łazienka, czy garderoba nie potrzebują takiej ilości oświetlenia, dlatego warto je umiejscowić w części północnej. Kuchnia oraz sypialnia, powinny znajdować się po stronie wschodniej, co daje poranne oświetlenie, a wieczory są chłodniejsze, dzięki czemu nie trzeba dodatkowo ochładzać pomieszczeń.
Odpowiedni rozmiar domu
Wiadomo, że im mniejszy rozmiar, tym mniejsza potrzeba dogrzewania. Istotny jest również kształt budynku. Bryła powinna być zwięzła, najczęściej na planie prostokąta. Dobrym rozwiązaniem w domach energooszczędnych jest wybudowanie drugiego piętra, dzięki czemu ciepło z pierwszej kondygnacji przenosi się wyżej, co znacznie zmniejsza potrzebę dodatkowego ogrzewania.
Materiały wykorzystywane do budowy oraz dodatkowe instalacje
Najbardziej odpowiednimi materiałami do budowy domów energooszczędnych są te o wysokiej masie termicznej. Zaliczyć do nich możemy beton, kamień oraz cegły. Należy unikać stosowania drewna i metalu, które dodatkowo ochładzają wnętrze budynku. Aby zapobiec uciekaniu ciepła z nieruchomości, warto zadbać o szczelną izolację. Trzeba zwrócić uwagę zwłaszcza na przegrody wewnętrzne oraz mostki termiczne.
Podczas budowy, warto zadbać o dodatkowe instalacje jak na przykład wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Rekuperatory odzyskują w sposób maksymalny ciepło, a dodatkowo oczyszczają powietrze. Innym ciekawym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Ciepło emitowane przez ten rodzaj ogrzewania pozwala na obniżenie temperatury, bez zauważalnej różnicy, co przynosi oszczędność koszów. Kolejną dobrą propozycją są instalacje solarne. Zastosowanie takich praktyk pozwala na realne zaoszczędzenie pieniędzy.
Gdzie szukać pomocy w projektowaniu domów energooszczędnych?
Jednym z przedsiębiorstw zajmujących się projektowaniem domów energooszczędnych jest domoweklimaty.pl. Znajdziemy, tam rozmaite projekty budowli, które nie tylko są ekonomiczne, ale pozwalają na ograniczenie negatywnego wpływu na planetę. Na stronie znajduje się wiele ofert zróżnicowanych pod względem wyglądu, jak i powierzchni. W projektach uwzględniono najnowocześniejsze technologie izolacyjne oraz instalacyjne. Jest to ciekawa propozycja dla osób, które nie wiedzą, w jaki sposób zabrać się za budowę domu energooszczędnego. Spojrzenie na sytuację okiem specjalisty może przynieść wiele korzyści, ale również zaoszczędzić cenny czas.
Podsumowując budowa domu energooszczędnego, to dobra inwestycja na długie lata. Koszt budowy jest stosunkowo większy od tradycyjnego, jednakże patrząc długofalowo, przyniesie zdecydowaną oszczędność. Jest to nowoczesna forma budownictwa, która nie tylko przynosi oszczędności, ale również dba o dobro naszej planety.
Sprawdź 5 ciekawych propozycji tanich energooszczędnych domów znajdziesz domoweklimaty.pl