Firma Schüco wprowadza na rynek pasywne systemy fasadowe FW 50+.SI oraz FW 60+.SI, które są pierwszymi rozwiązaniami tego rodzaju na rynku europejskim, jakie otrzymały certyfikat Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt.
Wyzwaniami współczesnych czasów jest chronienie środowiska naturalnego poprzez ograniczenie emisji CO2, jak i ekonomiczne zużywanie nieodnawialnych zasobów energii, co będzie się tyczyć również budownictwa. Dzięki pasywnym systemom fasadowym Schüco FW 50+.SI oraz FW 60+. SI (SI – Super Insulation) możliwa jest budowa obiektów energooszczędnych i energetycznie zrównoważonych.
Certyfikacja, jaką przeprowadzono w Instytucie Domów Państwowych, potwierdziła, że systemy fasadowe Schüco FW 50+.SI oraz FW 60+. SI są termoizolacyjne, zgonie ze standardem pasywnego budownictwa, zachowując kryterium komfortu domów pasywnych Ucw ≤ 0,80 W/(m2K). Wyznaczono i certyfikowano tę wartość prawidłowo z normami i kryteriami oceny oraz certyfikacji systemów fasadowych dla modułu fasady, której wymiary wynoszą1,20/2,50 m, uwzględniając przy tym mostki punktowe, jak i zastosowanie potrójnego przeszklenia izolacyjnego (Ug= 0,70 W/(m2K) o grubości 48 mm. Poza wpływem mostków punktowych, które wynikają z mocowania listew dociskowych, w badaniu pierwszy raz uwzględniono wpływ wsporników podszybowych.
Fasada pasywna z potrójnym szkieletem
Fasada pasywna z listwą dociskową, która posiada potrójny szkielet ma dobre wartości przenikliwości cieplnej do Um= 0,81 W/m2K (dla słupa) i Ut= 0,78 W/m2K (dla rygla), gdzie odpowiednia wartość U (dla słupa/rygla), pomijając mostki punktowe oraz wpływ wsporników podszybowych do 0,69/0,70 W/(m2K).
Prof. dr Wolfgang Feist z Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt informuje, że certyfikacje uzyskano na względu na bardzo dobrą wartość oddziaływania śrub, które mocują listwy dociskowe.
Udało się uzyskać znaczną redukcję przewodnictwa cieplnego w najważniejszych strefach, w których wykonane są połączenia śrubowe poprzez zastosowanie listwy dociskowej ze sztucznego tworzywa, które zostało wzmocnione włóknem szklanym(GFK/TWS). Listwa ta stanowi także izolację krawędzi szyby wewnątrz profilu.
Natomiast w obszarze wrębu przyszybowego został wykorzystany spieniony polipropylen o korzystnych właściwościach termoizolacyjnych, którego zadaniem jest ochrona konstrukcji przed utratą ciepła. Produkcja wsporników pociągnęła za sobą użycie stali nierdzewnej, która ma znacznie niższą wartość przewodności cieplnej niż aluminium. Ze względu na możliwość obciążania rygla fasady do 100 kg, będzie można bez trudu zastosować ciężkie i duże obciążenia wypełnień, w tym pakiety trójszybowe (grubość 64 mm), bądź też wielkoformatowe przeszklenia specjalne, które zapewnią komfort cieplny, jak i akustyczny.
Inne możliwości
Można znaleźć fasady w zewnętrznej szerokości profilu 50 i 60 (mm) w dwóch wersjach konstrukcyjnych – z listwą dociskową, wykonaną z aluminium, bądź też z tworzywa, która tylko nieznacznie będzie zmieniać właściwości cieplne profilu (dzięki czemu fasada osiąga wartość Ucw≤ 0,80 W/(m²K)). Kolejna oszczędność energetyczna wiąże się z systemową integracją modułów fotowoltaicznych z fasadą pasywną. Profil ze zintegrowanym kanałem instalacyjnym, prowadnicami oraz tulejami będzie mógł łatwo prowadzić przewody przy zachowaniu pełnego dostępu do okablowania.
Taka konstrukcja profilu, poza montażem modułów fotowoltaicznych, jakie umożliwiają generację darmowej energii elektrycznej, będzie mogła wzbogacić instalację budynku o automatykę. Poprzez zdalne sterowanie zewnętrznych żaluzji przeciwsłonecznych, czy też mechatronicznych okuć Schüco TipTronic do kierowania zespołami okiennymi (Schüco AWS, Uf do 0,9 W/(m²K)) poszerza horyzonty zintegrowanego kierowania systemem wentylacji oraz zacieniania budynku. Ponadto można będzie zużytkować darmową energię do wytworzenia ciepła, co zapewnia możliwość wbudowania kolektorów słonecznych w fasadę budynku.
Czym wyróżnia się pasywny system fasadowy w budownictwie?
Pasywny system fasadowy to zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które stanowi integralną część budownictwa pasywnego. Charakteryzuje się on wyjątkowymi właściwościami termoizolacyjnymi, które mocno redukują straty ciepła. Systemy te, takie jak Schüco FW 50+.SI oraz FW 60+.SI, osiągają współczynnik przenikania ciepła Ucw ≤ 0,80 W/(m²K), co jest imponującym wynikiem.
Właściwości pasywnego systemu fasadowego obejmują:
- Zaawansowaną izolację termiczną
- Minimalizację mostków cieplnych
- Wysoką szczelność powietrzną
- Możliwość integracji z systemami wentylacji z odzyskiem ciepła
Wdrożenie pasywnego systemu fasadowego niesie ze sobą szereg wymiernych korzyści. Przede wszystkim, mocno obniża koszty eksploatacji budynku. Badania wykazują, że budynki z pasywnymi systemami fasadowymi mogą zredukować zużycie energii nawet o 90% w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji.
Poniżej główne zalety pasywnego systemu fasadowego:
- Drastyczne zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia
- Poprawa komfortu termicznego wewnątrz budynku
- Zwiększenie wartości nieruchomości
- Redukcja emisji CO2 i śladu węglowego
- Zgodność z najnowszymi normami efektywności energetycznej
Jak wygląda proces projektowania i implementacji pasywnego systemu fasadowego?
Projektowanie pasywnego systemu fasadowego to kompleksowy proces, wymagający współpracy architektów, inżynierów i specjalistów od efektywności energetycznej. Wyjątkowo ważne jest precyzyjne dostosowanie systemu do specyfiki budynku i lokalnych warunków klimatycznych. Wykorzystuje się tu zaawansowane oprogramowanie do symulacji energetycznych, które pozwala na optymalizację każdego elementu fasady.
Implementacja systemu obejmuje zastosowanie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych, specjalistycznych profili i szyb o niskim współczynniku przenikania ciepła. Niezwykle dosyć ważna jest precyzja wykonania, gdyż nawet najmniejsze niedociągnięcia mogą mocno wpłynąć na efektywność całego systemu.