Funkcje smart home dostępne na rynku

0
1358
smart home

O inteligentnych domach branżowe magazyny i portale internetowe informowały od wielu lat, a pierwsze tego typu rozwiązania sięgają jeszcze lat sześćdziesiątych minionego wieku. Postęp cyfryzacji, miniaturyzacji, rozwój robotyki, mechaniki oraz automatyki i rosnąca konkurencja na rynku firm produkujących i oferujących takie usługi doprowadziły do tego, że dzisiaj tzw. smart home jest na wyciągnięcie ręki każdego użytkownika.

Coraz częściej możliwe jest zainstalowanie w domu specjalnej centralki, która daje się sterować zdalnie najróżniejszymi urządzeniami mobilnymi i wykonuje wiele przydatnych funkcji dla domowników. Jeśli jednak dom od początku nie został zaprojektowany w sposób umożliwiający takie synchroniczne zarządzanie przestrzenią, z wielu funkcji raczej nie skorzystamy. Aby przykładowo wyłączać i włączać światło zdalnie czy ustawić automatyczny program otwierania i zamykania rolet okiennych, konieczne jest przynajmniej minimalne wyposażenie domu w rolety czy włączniki energii, które są sterowane zdalnie.

Gdzie znaleźć inteligentne domy?

Przede wszystkim należy szukać wśród nowoczesnych i innowacyjnych deweloperów, którzy budują obecnie na potęgę i zarówno w zabudowie wielorodzinnej jak i jednorodzinnej, stawiają na jak najwięcej nowoczesnych, konkurencyjnych technologii. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że ostatecznie to nabywca mieszkania albo domu decyduje czy w ogóle i w jakiej formule będzie wykorzystywał wszystkie inteligentne funkcje swojego mieszkania. Jeśli tylko zechce wykorzystać je wszystkie, będzie miał taką możliwość.

Reklama – polecamy tą firmę – inteligentne strony: Reklama w Internecie

Jak samemu zbudować inteligentny dom?

Naturalnie należy znaleźć biuro projektowe lub projektanta, którzy mają doświadczenie w pracy z takimi nowocześniejszymi technologiami. Ostatecznie problemem nie jest jakaś szczególna konfiguracja poszczególnych elementów infrastruktury, a po prostu jej zakup. Rolety sterowane automatycznie, podobnie jak punkty cieplne albo świetlne, nie są trudniejsze do zamontowania, ponieważ mają dodatkowe funkcji komunikacji przez wi-fi albo bluetooth. Są natomiast zdecydowanie droższe, więc postawienie na funkcje smart w każdym zakątku domu albo mieszkania znacznie podnosi koszty całej inwestycji.