Czy tego chcieliśmy czy nie, klimat w naszej szerokości geograficznej się zmienił. Prawdziwa zima, z siarczystymi mrozami i opadami śniegu rzadko w ostatnich latach ma miejsce, a latem słupki rtęci wspinają się naprawdę wysoko. Wystarczy kilka dni upałów, a wnętrza obiektów rozgrzewają się tak, że trudno w nich wytrzymać.
Szczególnie narażeni są Ci, miejszkający na ostatnich kondygnacjach oraz właścicele domów jednorodzinnych z sypialniami na poddaszach z ciemnym poszyciem dachu, które potęguje efekt nagrzewania górnej kondygnacji. W tej sytuacji jedni wypróbowują kolejne sposoby na schłodzenie mieszkań (zamykanie okien w ciągu dnia, rozwieszanie mokrych prześcieradeł, zaciemnianie pomieszczeń), drudzy podejmują decyzję o założeniu klimatyzacji.
Klima w domu
Układ chłodzący w domu jeszcze nie należy do standardowego wyposażenia. Po części ze względu na obwarowania jakie stawiają wspólnoty i spółdzielnie mieszkańcom, a po drugie ze względu na koszty (zakup sprzętu i montaż to wydatek rzędu kilku tysięcy), ale z roku na rok pomieszczeń chłodzonych klimatyzacją przybywa. Gdy zostanie zamontowana i powieje wreszcie przyjemnym chłodem, trzeba pamiętać, że nie jest to urządzenie całkowicie bezobsługowe, że jej obsługa nie polega wyłącznie na włączeniu i wyłączeniu. Klimatyzacji w domu, w przeciwieństwie do klimatyzacji w samochodzie, nie trzeba nabijać, ale trzeba zadbać o inne rzeczy.
Obowiązki posiadacza klimatyzacji
Pierwsza istotna rzecz to przeglądy klimatyzatorów. Większość producentów zaleca dokonywanie serwisu układu dwa razy do roku (przed sezonem grzewczym i przed sezonem letnim). Można tę częstotliwość ograniczyć do jednego przeglądu rocznie, ale nie wolno z niego całkowicie rezygnować. Chodzi tu nie tylko o zachowanie gwarancji producenckiej na urządzenia, ale także o wydajność systemu (zabrudzone elementy pracują głośniej i mniej efektywnie), sprawność (cykliczne przeglądy pozwalają na szybsze wykrycie usterek i usunięcie ich zanim dojdzie do awarii) oraz o zdrowie domowników. W jednostce chłodzącej, gdzie wydzielana jest wilgoć panują idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Jest to zadanie, które lepiej powierzyć profesjonalistom. Kolejnym obowiązkiem użytkownika klimatyzacji, tym razem do samodzielnego wykonania jest oczyszczenie filtrów. W tym celu wystarczy otworzyć panel czołowy, wyjąć filtry, odkurzyć je i przemyć pod bieżącą wodą. Choć czynność może wydawać się błaha i mało istotna, w rzeczywistości jest to jeden z najważniejszych etapów czyszczenia.
Wszyskie prace związane z montażem i serwisem klimatyzjacji, polecamy zlecać sprawdzonym specjalistom. Jednym z nich jest pinkninja.pl. To firma działająca na rynku w województwie łódzkim, zatrudniająca tylko fachowców z wieloletnim doświadczeniem. Dlatego też pamiętaj, że chłodne i czyste powietrze w domu wydobywa się tylko ze sprawnej i pozbawionej zanieczyszczeń klimatyzacji. O tę sprawność i czystość musimy zadbać sami lub powierzyć to zadanie tym, dla których urządzenia chłodzące nie mają żadnych tajemnic.