Instalacje elektryczne – jak układać przewody?

0
1132
kable w domu montaż

Aby uniknąć sytuacji, w której zostaje uszkodzona instalacja elektryczna, należy układać przewody elektryczne według prostej zasady, a mianowicie równolegle do krawędzi zarówno ścian jak i podłogi. Najprościej rzecz ujmując ich układ musi być w linii prostej. Sytuacja uszkodzenia instalacji zdarza się często, kiedy nie znamy rozmieszczenia naszych kabli, a chcemy przywiesić na ścianę np. szafkę.

Przy wykończeniu domu, warto mieć dokumentację, w której będziemy mieli zawarte rozmieszczenie kabli. Można zrobić to w prosty sposób, jeszcze przed samym otynkowaniem ścian, porobić zdjęcia naszej instalacji elektrycznej, nagrać film lub najprościej rozrysować to na kartce papieru. Takie udokumentowanie z pewnością przyda nam się w przyszłości i pozwoli uniknąć wielu problemów.

Typy i Rodzaje instalacji elektrycznych:

Instalacja elektryczna wtynkowa

W dzisiejszych czasach jest najczęściej wybieraną instalacją, którą wykorzystuję się w świeżo wybudowanych domach. Przewody wielożyłowe, które są płaskie o symbolach YDYp oraz YDYt zostają układane na sufitach i ścianach i przykrywane tynkiem o grubości 1-1,2 cm.

Instalacja elektryczna podtynkowa

Tego rodzaju rozwiązanie jest dość kosztowane ze względu na fakt, iż trzeba kuć bruzdy zarówno w suficie jak i ścianie, na głębokość jedno-centymetrowej warstwy tynku. W tej instalacji mamy do czynienia z okrągłymi przewodami, które zostają umieszczone w tzw. peszlach, czyli ochronnych rurkach. Dzięki temu rozwiązaniu w instalacji elektrycznej podtynkowej w przyszłości w razie awarii będzie można w łatwy sposób wymienić przewody elektryczne, które ulegną uszkodzeniu, z tego powodu, że nowy przewód zostaje przeciągnięty w peszlu bez konieczności kucia bruzd w ścianie lub suficie.

Instalacja elektryczna natynkowa

Instalacja elektryczna natynkowa wykorzystana jest wtedy, kiedy nie chcemy zniszczyć tynków, a musimy rozbudować daną instalację. W tym przypadku przewody zostają ukryte w rurkach, niekiedy w listwach lub kanałach, które są mocowane przy samej podłodze. Przy tego rodzaju instalacji, jeżeli ścianki działowe wykonane są z płyt gipsowo-kartonowych instalację przeprowadza się za pomocą odpowiednich otworów i mocowaniu płyt podtrzymujących instalację natynkową.

W tym wypadku należy najpierw ustawić konstrukcję w taki sposób, aby zamocować płytę z jednej strony. Specjalne otwory służące do montażu znajdują się w metalowych profilach takiej ścianki, dzięki czemu łatwiej jest przeprowadzić przewody elektryczne.

układać przewody