2 sposoby magazynowania energii z domowej instalacji fotowoltaicznej

0
697
magazynowanie prądu w domu

Skuteczne magazynowanie energii elektrycznej, którą produkuje fotowoltaika, jest obecnie jednym najbardziej popularnych tematów. Czy decydować się na magazyn energii do fotowoltaiki? A jeśli tak, to jakie są opcje?

Magazynowanie energii wytworzonej przez fotowoltaikę

Jeśli nie posiadasz magazynu energii, fotowoltaika zainstalowana w Twoim domu od Otovo automatycznie “przesyła” wyprodukowaną energię do domowych sprzętów na ich bieżący użytek. Jeśli planujesz np. ogrzewanie podłogowe, to wówczas z pewnością magazynowanie energii nie będzie Ci potrzebne. Wszystko zostanie zużyte. Jeśli jednak energię w Twoim domu zużywają głównie lodówka, czajnik czy płyta indukcyjna, wówczas w dzień Twoje panele fotowoltaiczne będą produkować nadwyżki energii, które trafiać będą do centralnej sieci. Dystrybutor energii Ci za nie zapłaci, jednak wieczorem i w nocy będziesz zmuszony je odkupić.

Magazyny energii fotowoltaicznej mogą być wykorzystane właśnie po to, aby nadwyżki pozostały u Ciebie – w dzień są ładowane przez instalację, a w nocy stopniowo je rozładowujesz na potrzeby domowych sprzętów.

Akumulatory i superkondensatory jako możliwe sposoby magazynowania energii z fotowoltaiki

Akumulatory do instalacji fotowoltaicznej są aktualnie najpowszechniejszym sposobem na magazynowanie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. U wielu dostawców można nawet kupić gotowy zestaw fotowoltaiczny z akumulatorami. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, wybierz raczej akumulatory AGM lub żelowe. Choć urządzenia ołowiowo-kwasowe mają zdecydowanie niższe ceny, to mają też duże potrzeby wentylacyjne, a do tego tak naprawdę można je rozładować tylko do połowy, żeby uniknąć szybkiej degradacji. Korzystasz zatem tylko z połowy obiecywanej pojemności.

Superkondensatory to z kolei magazyny energii, które fotowoltaika w Polsce i na świecie nadal bardzo rzadko wykorzystuje. Mają dłuższy żywot funkcjonowania, niestety gęstość zmagazynowanej energii często nie jest zadowalająca.

Czy magazynowanie energii elektrycznej jest mądrą decyzją?

Mądrą tak, ale aktualnie niekoniecznie opłacalną. Dobre magazyny energii do fotowoltaiki są niestety drogie, a w Polsce nie ruszył do tej pory jeszcze żaden program dotacyjny. Być może na przestrzeni najbliższych miesięcy coś się w tej sprawie zmieni. Warto trzymać rękę na pulsie.

Chcesz poznać inne sposoby magazynowania energii z fotowoltaiki? Zajrzyj na stronę internetową Otovo. Ostatnio pisaliśmy dość obszernie zarówno o aktualnych technologiach magazynów energii, jak i tych, nad którymi obecnie trwają intensywne prace.