Budując dom zależy nam na tym, aby oprócz funkcjonalności i wygody, spełniał on także jeden ważny wymóg – był bezpieczny. A bezpieczeństwo to przede wszystkim ochrona. O czym mowa? O systemie przeciwpożarowym.
Statystycznie, domy są o wiele bardziej narażone na wybuch pożaru niż mieszkania. Wiąże się to przede wszystkim z obecnością kotłowni, ale także ze zdecydowanie większą ilością instalacji i właściwego jej okablowania. W domach także stosunkowo późno wykrywane są pożary wybuchające podczas nieobecności domowników (zazwyczaj zauważane są dopiero wtedy, kiedy dom jest już trawiony przez ogień).
Szybkie wykrycie źródła pożaru, to przede wszystkim skuteczniejsza akcja gaśnicza ale także minimalizowanie strat materialnych. Dlatego warto zainstalować w domu instalację przeciwpożarową. Koszty instalacji systemu są bardzo zróżnicowane, wszystko zależy od tego, jak bardzo rozbudowany system wybierzemy i jakie będzie posiadał on funkcje.
Najtańszą, ale już niezwykle skuteczną opcją jest instalacja systemu wykrywającego dym i pożar. Jej montaż polega na rozmieszczeniu w całym domu sieci czujników monitorujących stan powietrza i temperatury, a następnie – w przypadku zagrożenia – powiadamiających o nim mieszkańców za pomocą sygnałów akustycznych bądź akustycznych i wizualnych. Możemy ograniczyć się także do instalacji czujników w miejscach najbardziej narażonych na wybuch pożaru, a więc w kuchni, kotłowni, czy dziecięcym pokoju. Czujniki wykrywają już niewielkie odstępstwa od normy, więc z powodzeniem pozwalają na szybką reakcję i ugaszenie pożaru kiedy jest w fazie początkowej.
Nowoczesna instalacja przeciwpożarowa
(usługi instalacyjne Poznań i nie tylko)
Zdecydowanie lepszym i oczywiście droższym rozwiązaniem jest nowoczesna kompleksowa instalacja przeciwpożarowa, która oprócz czujników dymu i pożaru zawiera też system gaszenia pożaru. Są to przewody tryskaczowe zlokalizowane zazwyczaj pod sufitem podłączone do dystrybutorów wody lub do rur wodociągowych. Aby skutecznie gasić pożar dystrybutor wody wyposażony jest w pompę ssąco-tłoczącą. Przewody tryskaczowe muszą być wykonane z materiałów niepalnych i niekorodujących, ze względu na to, że będą umieszczone w ścianach.
Nad prawidłowym działaniem instalacji czuwa komputer sterujący sprzężony z czujnikami i połączony zdalnie z centrum zarządzającym, które może być zlokalizowane w dowolnym miejscu domu, ale także – dzięki odpowiedniej aplikacji – w naszym smartfonie, komputerze czy tablecie. Możemy zaprogramować instalację, aby po wykryciu pożaru i lokalizacji jego źródła automatycznie rozpoczęła gaszenie, albo pozostawiła tę decyzję nam. Komputer może także zostać zaprogramowany na powiadamianie o pożarze straży pożarnej. Jest to bardzo przydatna funkcja, jeżeli często podróżujemy.
Instalacje przeciwpożarowe to niestety w polskich domach wciąż rzadkość. Być może wynika to z kosztów, a być może z lekkomyślności i złej oceny zagrożenia. Miejmy jednak nadzieję, że z czasem sytuacja ta się zmieni. Bezpieczeństwo w domu jest przecież najważniejsze.