Czym tak właściwie jest inteligentny dom?

0
721
inteligentne domy wlkp

Jeszcze nie tak dawno, bo kilka lat temu, większość z nas marzyła o domu wyposażonym w bramę garażową, oraz bramę wjazdową z automatycznym otwieraniem, nowoczesny telewizor, kuchenkę, czy termostat za pomocą, którego będziemy mogli kontrolować temperaturę w pomieszczeniach. Wymagaliśmy wiele, patrząc jednak na dzisiejsze możliwości technologiczne, to dopiero dziś możemy mówić o wygodnym zautomatyzowanym, inteligentnym domu.

Dziś technika i sprzęty wykorzystywane w naszych domach, jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu kojarzyły nam się tylko i wyłącznie z filmami Science-Fiction. Inteligentne domy są już faktem. Każdy z nas może mieszkać w takim domu.

Aby wytłumaczyć, czym jest dom inteligentny, warto wcześniej przedstawić firmę Fibaro, która zajmuje się właśnie udoskonalaniem i automatyzowaniem naszego domu. Dzięki odpowiednim urządzeniom, wiele czynności, które dotychczas musieliśmy wykonywać osobiście, dziś możemy zlecić specjalistycznym aplikacjom komputerowym i na smartphony. Inteligentne domy wiedzą, kiedy trzeba zapalić światło, a kiedy je zgasić. Wiedzą również, kiedy należy podnieść, a kiedy opuścić rolety w oknach. Możliwości zastosowania inteligentnych systemów jest naprawdę bardzo wiele.

Inteligentny dom – możliwości sterowania

Za pomocą odpowiedniej aplikacji na telefony komórkowe, właściciel inteligentnego domu, w którym zainstalowany jest inteligentny system zarządzania elektrycznego domem, może zlecić wykonanie wielu zadań. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy poza domem, na przykład w pracy. Zauważamy, że zaczął padać deszcz, a my zostawiliśmy uchylone okno dachowe. Wystarczy, że wciśniemy odpowiednią funkcję i nasz inteligentny system sam zajmie się zamknięciem okna, dzięki czemu deszcz nie będzie dla nas żadnym problemem. Możemy również zdalnie uruchomić zraszacze trawnika, gdy na przykład wyjechaliśmy na urlop i nie możemy sami podlewać naszego ogródka.

Inteligentny dom – extra funkcje

Możliwości jest naprawdę bardzo wiele, większość zależy od naszej pomysłowości. Bardzo przydatną funkcją jest opuszczanie rolet w momencie zapadnięcia zmroku. Dodatkowo można włączyć oświetlenie naokoło domu, które będzie się uruchamiało, gdy zrobi się ciemno. Szczególnie zadowoleni z takiego rozwiązania są właściciele inteligentnych domów, którzy obawiają się włamania. Potencjalny włamywacz nie ma pojęcia czy w domu ktoś jest, czy nie, ponieważ każdego dnia, wieczorem rolety się zamykają i zapala się światło, a z nastaniem poranka, światła gasną i rolety się podnoszą.

dom inteligentny

Inteligentny dom – wygoda i bezpieczeństwo

Inteligentne domy, to ogromna wygoda i bezpieczeństwo. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii nie musimy zamartwiać się rzeczami, które dotychczas były na naszej głowie. Dziś wiele zadań można zaprogramować, aby były wykonywane automatycznie w określonych przez nas porach dnia, lub przedziałach czasowych.

W skrócie można powiedzieć, że inteligentne systemy w domu to zautomatyzowanie wszystkich możliwych miejsc w naszym domu, abyśmy mogli większość czynności wykonywać na odległość za pomocą pilotów, telefonów, aplikacji, lub po prostu zaprogramować tak, aby były wykonywane automatycznie o określonej przez nas porze.

Centralka inteligentnego domu

Bardzo ważna jest centralka, która będzie odpowiedzialna za zarządzanie wszystkimi zadaniami naszego inteligentnego systemu. Warto, więc zainwestować w jak najlepszej, jakości sprzęt, ponieważ to od możliwości centralki będą w dużej mierze zależały możliwości naszego inteligentnego domu. Do niej dobierać będziemy dodatkowe czujniki, sensory, które będą ułatwiały i umilały funkcjonowanie w naszym wymarzonym inteligentnym domie.

To, co do niedawna wydawało się nam niemożliwością, jest dziś możliwe. Technologia posuwa się ciągle do przodu. Jej rozwój ma na celu między innymi ułatwić nam nasze codzienne funkcjonowanie. Doprowadzić do tego, abyśmy nie musieli wszystkich czynności dnia codziennego wykonywać osobiście. Wykorzystajmy do tego nowoczesną technologię, wykraczającą poza zwykłą elektrykę, którą każdy z nas może mieć dziś u siebie w domu. Warto skorzystać z wygody, jaką może dać nam system inteligentnego domu.