Jaki wybrać kocioł na pellet?

0
688
pellet w domu warto

Coraz popularniejszym rozwiązaniem grzewczym dla naszych domów stają się już od jakiegoś czasu kotły na pellet. Przed zakupem takiego urządzenia warto jednak zwrócić uwagę na pewne kwestie. Czemu dokładnie należy się przyjrzeć? Zapoznaj się z poniższym poradnikiem i miej rozeznanie podczas dokonywania wyboru kotła.

Kotły na pellet – najlepsze są bezpieczne

Aspektem najważniejszym w domu rodzinnym jest bezpieczeństwo naszych bliskich. Tak należy się zachowywać również podczas doboru urządzeń mających pracować w domu i kocioł grzewczy do nich należy. Odpowiednia wydajność kotła na pellet to jedno, ale bezpieczeństwo nie może być nigdy pomijane przy jego zakupie.

Czy istnieją rozwiązania technologiczne mogące nam to zapewnić? Jeżeli chodzi o kocioł na pellet, to bardzo istotnym elementem jest jakość materiału, z którego jest wykonany. Tutaj wysokogatunkowa stal o grubości do pół centymetra jest dobrym przykładem bezpiecznego materiału, z którego w nowoczesnych kotłach wykonuje się wymienniki ciepła. Dodatkowo wysoce pożądane są również ceramiczne katalizatory stabilizujące procesy spalania. Nie pomijajmy przy tym żadnych aspektów, palnik kotła na pellet również musi być wyprodukowany z materiałów solidnych.

Czy istnieje potwierdzenie wysokiej jakości kotła na pellet? Kupując kocioł należy dobrze przyjrzeć się gwarancji na urządzenie. Dobrym przykładem modelu dostępnego w naszym sklepie, jest kocioł BAL EKO 24. Jego aktualne parametry gwarancyjne to 5-letni okres na korpus pieca i szczelność wymiennika ciepła, a oprócz tego dwa lata gwarancji na automatykę oraz niezawodność działania.

Kocioł na pellet – wydajność gwarantem oszczędności w finansach!

Kiedy dokonujemy wyboru systemu grzewczego do naszego domu, ważnym czynnikiem są związane z tym koszty. Jeżeli chodzi o model BAL EKO 24 oraz klika innych dostępnych w naszym sklepie, to wydajność jest zaletą wysuwającą się wyraźnie na jedno z czołowych miejsc. Dobre parametry wydajnościowe uzyskiwane są dzięki jednym z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznym zastosowanych w takich urządzeniach. Sprawność wspomnianego kotła sięga nawet 92 procent, a sprzyjają jej energooszczędne moduły, pozwalające na oszczędność energii i powodujące jeszcze lepsze spalanie.

Owszem, urządzenie do tanich nie należy, ale koszt zakupu można obniżyć dzięki specjalnemu dofinansowaniu. To rozwiązanie dotyczy urządzeń spełniających wymagania klasy 5, które wpisują się w ECODESIGN. Są to obecnie najlepsze na rynku kotły na pellet, a do zapoznania się ze szczegółami takiego dofinansowania należy udać się do właściwego sobie Urzędu Miasta lub Gminy.

Nasze ogólne dobro – ochrona środowiska naturalnego

Wygoda, bezpieczeństwo i ekonomia są aspektami, nad którymi zastanawiamy się przy wyborze kotła na pellet. Jednak trzeba również brać pod uwagę taki aspekt, jak ekologia, ponieważ środowisko naturalne jest naszym dobrem wspólnym.

Najnowocześniejsze urządzenia grzewcze są już projektowane tak, aby jak najmniej szkodzić środowisku naturalnemu. W kotłach na pellet spalamy biomasę, czyli źródło odnawialnej energii, ale potwierdzeniem wysokiej jakości urządzenia jest dopiero zakwalifikowanie tego do piątej klasy (zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012). Taka kwalifikacja oznacza niską emisję dwutlenku węgla, węgla organicznego oraz pyłów do atmosfery.

Oprócz tego kotły tej klasy spełniają najbardziej restrykcyjne kryteria Dyrektywy Parlamentu Europejskiego 2009/125/WE, a wydanie certyfikatu ECODESIGN gwarantuje niską emisję szkodliwych związków przy wysokiej sprawności kotła. Przepisy te wchodzą ostatecznie w życie od tego, 2020 roku, kotły grzewcze niespełniające norm zostaną zaś wycofane ze sprzedaży. Decydując się na zakup kotła, warto to sprawdzić.

Dobry kocioł na pellet – wygoda jest ważna!

Wygoda obsługi to coś, co gwarantuje nam ciepło przy małym nakładzie pracy, a co jest równie ważnym aspektem jak poprzednie. Warto na to zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru kotła na pellet, a pośród najnowszych rozwiązań technologicznych, ułatwiających całość obsługi znalazły się m.in. systemy mechanicznego czyszczenia palnika. Taka czynność ma miejsce przy każdorazowym rozpalaniu oraz podczas wyłączania urządzenia grzewczego, a polega na tym, że ruchomy ruszt oczyszcza palnik automatycznie.

Ponadto ergonomia, czyli budowa kotła pozwalająca na zamontowanie go w niemal każdej kotłowni oraz sterownik kotła z intuicyjną łatwą obsługą. Aktualnie dostępne urządzenia posiadają dotykowy wyświetlacz oraz sterowniki z rozbudowanym oprogramowaniem, które pozwala na dopasowanie pracy kotła do indywidualnych potrzeb każdego gospodarstwa domowego. Niektórymi kotłami można nawet sterować zdalnie.