Ekologiczne sposoby ogrzewania domu

0
701
dom ogrzewany ekologicznie

Jakie systemy ogrzewania mogą znajdować się w ekologicznym domu? Jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań?

Ekologiczne ogrzewanie domu

Ekologiczne ogrzewanie domu to zagadnienie, które z każdym rokiem zyskuje na popularności. Każdy, kto planuje budowę własnego lokum, szuka rozwiązań grzewczych, które nie tylko będą ekonomiczne, ale też w możliwie najmniejszym stopniu będą negatywnie wpływały na środowisko naturalne. Ekologiczny dom na miarę XXI wieku najczęściej korzysta z jednego z trzech rozwiązań grzewczych:

  • pompy ciepła,
  • kolektorów słonecznych,
  • kotła na pellet.

Pompa ciepła uznawana jest za najdroższy z ekologicznych systemów grzewczych, urządzenie to pobiera energię zarówno ze słońca, jak i wody lub gruntu. Dlatego też może bez problemu pracować przez cały rok bez względu na aktualne warunki pogodowe. Co ważne, pompa nie generuje spalin, a do tego jest sprzętem bezobsługowym – tzn. że nie musisz samodzielnie ładować opału czy czyścić urządzenia.

Ważnym atutem jest również bezpieczeństwo użytkowania, ponadto pompa może zaspokoić nawet 100% zapotrzebowania na energię w gospodarstwie domowym. Największą wadą pompy ciepła jest wysoki koszt inwestycji, który wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z drugiej strony w przypadku pompy ciepła możesz starać się o dofinansowanie z różnych instytucji.

Alternatywą dla pompy ciepła są kolektory słoneczne, czyli szeroko rozumiana fotowoltaika

Należy jednak pamiętać, że pracują one tylko przy dobrej pogodzie. W czasie pochmurnych dni nie generują żadnego ciepła. Poniekąd rozwiązaniem tego problemu mogą być kolektory próżniowe i rurowe, czerpią one energię ze światła rozproszonego, w efekcie czego są skuteczniejsze od kolektorów płaskich.

Do najważniejszych zalet tego rozwiązania zalicza się niewielką ilość zajmowanego miejsca, są bezobsługowe (konieczne jest jedynie okresowe czyszczenie). Ponadto latem mogą zaspokajać nawet 100% zapotrzebowania na energię. Niestety w praktyce kolektory słoneczne sprawdzają się jedynie jako dodatkowe źródło ciepła.

Biorąc pod uwagę ekologiczne sposoby ogrzewania domu, nie można zapomnieć o kotłach na pellet

Czym jest pellet? To po prostu składające się z trocin drzew liściastych lub iglastych biopaliwo. To w pełni naturalny surowiec, zatem jego spalanie nie jest szkodliwe dla środowiska. Do zalet kotłów na pellet zalicza się łatwość czyszczenia z pyłu drzewnego (to znacznie prostsze niż np. z osadu z węgla), możliwość powtórnego wykorzystania pyłu np. w celu użyźnienia gleby czy łatwość obsługi.

Cena nowego kotła zależy przede wszystkim od jego mocy, dlatego przed zakupem musisz sprawdzić, jakie urządzenie będzie dla Ciebie najlepsze. Zresztą dokładnie tak samo musisz postąpić przy każdym z powyższych ekologicznych systemów ogrzewania, aby w ten sposób optymalnie dopasować rozwiązanie do swoich potrzeb i możliwości.

Źródła:

  1. https://www.dobrzemieszkaj.pl/otoczenie_domu/nawierzchnie_elewacje_dachy/153/3_ekologiczne_metody_na_ogrzewanie_domu,114998.html
  2. https://kb.pl/porady/najbardziej-i-najmniej-ekologiczne-sposoby-ogrzewania-domu/
  3. https://www.srodowisko.pl/artykuly/ekologiczne-sposoby-ogrzewania-domu-ktory-wybrac–152513-6