Nowoczesna technologia oświetleniowa

0
733
zarowki swiatlo led

Obecnie coraz prężniej rozwijają się nowoczesne technologie oświetleniowe. Przykładem mogą być, małe ale jakże funkcjonalne diody LED. Skrót pochodzi od angielskich słów light emitting diod. Do ich zasilania nie potrzeba dużego natężenia a dają ciekawe efekty. Można je montować w zasadzie wszędzie jako oświetlenie użytkowe i dekoracyjne. Ich zaletą jest to że ich światło może być różnokolorowe, zwłaszcza modułów diodowych. Do innowacji technologicznych w systemach elektrycznych należą także automatyczne sterowniki oświetlenia.

Pozwalają na oszczędne gospodarowanie światłem w zasadzie wszędzie gdzie tylko jest to możliwe i potrzebne. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tego systemu w programowaniu oświetleniu ulic. Dużą oszczędność zużycia prądu osiąga się poprzez korzystanie z energooszczędnych świetlówek kompaktowych. Zastępują w wielu miejscach zwykłe żarówki. Mogą posiadać różną temperaturę barwową i nadają się do wszystkich obecnie produkowanych lamp.

Ich zastosowanie w latarniach i kinkietach ogrodowych znacznie może zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Świetlówek używamy na co dzień, jednak istnieje wiele innych rodzajów lamp i żarówek wykorzystywanych w oświetleniach studyjnych czy do oświetlania obiektów sportowych. Obecnie trwają przygotowania do euro 2012, budowane są stadiony i bardzo ważne jest zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia na takich obiektach. Obecnie rozwijająca się telewizja HD wymaga aby oświetlenie na murawie boiska lub innego obiektu sportowego wynosiło 2000 lx. Daje to bardzo wyraźny obraz i wiele szczegółów jest dzięki temu bardzo dobrze widocznych na ekranach telewizorów.
Jest wiele źródeł światłą powszechnie używanych, wiele z nich musi posiadać specjalne oznaczenia. Jednym z wielu jest IP. Jest to poziom ochrony przed dostawaniem się obcych ciał stałych poza oprawę oświetleniową. Składa się dodatkowo z dwóch cyfr, z których pierwsza oznacza ochronę przed pyłem a druga wodoodporność. Dobierając jakiekolwiek lampy, świetlówki czy żarówki należy zwracać uwagę na ich temperaturę barwową i pamiętać, że do czytania potrzebne nam jest światło o natężeniu 300 lx, jest to bardzo ważna wiedza dla zdrowia naszych oczu.