Jakie pokrycie dachu wybrać?

0
40
wkrety i akcesoria do budowy dachu

Inwestorzy przystępując do realizacji budynku, z uwagą na pewno będą śledzić informacje odnoszące się do współczesnych pokryć dachowych. Nie brakuje propozycji, jakie zapewnia współczesna technologia. Na co się zdecydować? Jakie zalety i wady mają współczesne pokrycia dachowe?

Co na dachu?

Wkręty ciesielskie, czy też łaczniki ciesielskie znajdują się w bieżącym użyciu ekip dekarskich. Jednak zanim przyjdzie do użycia takich elementów, należy zdać sobie sprawę z tego, że pod uwagę należy wziąć przynajmniej kilka czynników, mających istotny wpływ na to, jakie pokrycie znajdzie się na dachu. Na pewno należy pamiętać o:

  • miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – lokalne przepisy mogą narzucać kształt dachu, jak również ewentualny kolor,
  • lokalizację domu – np. blacha nie nadaje się do domów położonych blisko morza ze względu na szybciej postępującą korozję,
  • kształt dachu – jeżeli ten nie został narzucony przez istniejące przepisy do wyboru będą dachy skośne i proste.

Co na dach skośny?

Zanim ktokolwiek pobiegnie po wkręty farmerskie, powinien poznać rodzaje materiałów dedykowanych na dach skośny. Do wyboru mamy:

  • dachówki ceramiczne – zaletą jest długa żywotność, która może sięgać aż 100 lat. Znane są już od wielu lat.
  • dachówki betonowe – stosunkowo nowa propozycja. W szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, że ceramiczne obecne są na rynku już tak długo. Dachówki betonowe są nieco tańszą alternatywą na dach. Jeżeli jednak chodzi o trwałość, to dachówki betonowe są nieco gorszą propozycją.
  • blachodachówka – w swoim wykonaniu ma przypominać zwykła dachówkę. Nie są tak długo żywotne, jak ceramika. W ich przypadku na ogół dostaje się ok. 30 lat gwarancji od producenta.
  • blacha płaska – produkowana podobnie jak blachodówka. Z tą jednak różnicą, że płaską blachę sprzedaje się w arkuszach lub jako wygodne do użycia panele.
  • gonty bitumiczne – pasy papy, których celem jest imitowanie tradycyjnych gontów. Polecane są w szczególności do miejsc nietypowych ze względu na doskonałe właściwości elastyczne. Szacuje się, że ich żywotność może wynosić od 20 do 30 lat.

Co na dach płaski?

W tym przypadku, wśród polecanych materiałów można znaleźć:

  • papa dachowa – polecana ze względu na wysoką szczelność, lekka, odporna na zmiany temperatury i na starzenie się. Wszystko uzależnione jest od grubości, ale jest ona elastyczna i odporna na rozciąganie.
  • membrany dachowe EPDM – na ogół dostarczone są w rolkach po kilkanaście metrów. Jest to zaleta, ponieważ dachy o sporej powierzchni można pokryć za jednym razem bez wykonywania żadnych łączeń. Warto również nadmienić, że membrana jest odporna na znaczne różnice temperatury i bardzo rozciągliwa.

Który z tych materiałów wybrać? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Pod uwagę należy wziąć projekt architektoniczny, jak również czynniki, jakie zostały wymienione na samym początku. Zawsze można skorzystać z fachowej porady dekarza, który na pewno zna wszystkie materiały na pokrycia dachowe, jakie używane są w obecnych czasach.

Dach to bardzo kosztowna inwestycja. Dlatego nie można podejmować pierwszej, lepszej decyzji, ponieważ może to wiązać się ze stratami finansowymi, jeżeli ktoś nie przemyśli tego tematu porządnie.