Jakie narzędzia powinien posiadać fachowy elektryk?

0
899
narzedzia dla elektryka

Chcąc działać jako elektryk potrzebne są bardzo różne narzędzia. Wbrew pozorom narzędzia dla elektryków to bardzo ważna rzecz i trzeba wiedzieć jakie urządzenia należy wybrać, aby móc pracować w tym zawodzie. Urządzenia można podzielić na takie grupy jak mechaniczne, hydrauliczne, pneumatyczne czy też z napędem akumulatorowym.

Przykładowymi urządzeniami, które są niezbędne do działalności jako elektryk są szczypce do cięcia i odizolowywania, noże monterskie, ściągacze izolacji. Są to podstawowe urządzenia. Jednak jeśli chodzi o wykonanie bardziej skomplikowanych zadań potrzebne będą na przykład głowice hydrauliczne. Głowice tego rodzaju dostępne są w wielu różnych rodzajach i różnych wielkościach. Przy mniej intensywnych pracach można zastosować między innymi pompę nożną H800.

Kolejną grupą urządzeń, które są przydatne podczas pracy elektryka są praski do kabli. Praski tego rodzaju mogą być zasilane zarówno hydraulicznie jak i akumulatorowo. W niektórych przypadkach posiadają automatyczny spust, który pozwala na osiągnięcie maksymalnego ciśnienia w momencie zgniatania. Oczywiście każde dobre urządzenie powinno posiadać automatyczny wyłącznik.

narzedzia elektro

Jeśli elektryk będzie musiał pracować pod napięciem na pewno będą mu potrzebne szczypce. Najpopularniejszymi rodzajami szczypiec są szczypce uniwersalne SUN 160 oraz SUN 180. Mogą być spokojnie stosowane do cięcia drutów twardych oraz bardzo twardych. Powinny być one wykonane z wysokiej jakości stali narzędziowej chromowo – wanodowej. Odpowiednie pokrycie galwaniczne chroni te narzędzie przed korozją. Kolejnym urządzeniem ręcznym, który wśród narzędzi dla elektryków zdobył bardzo dużą popularność są szczypce SI 10S, które służą do cięcia i ściągania izolacji z przewodów do 10 mm^2.

W przypadku pracy pod napięciem do 1000V niezbędne będą wkrętarki izolowane płaska oraz krzyżowa. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu uchwytów zapewniają one wygodną pracę oraz pełne bezpieczeństwo dla nadgarstków.

Narzędzia elektryka

Multi-Meter: Niezbędne narzędzie każdego elektryka

Multimetr jest nieocenionym narzędziem dla elektryka, ponieważ zapewnia doskonały sposób pomiaru napięcia, prądu, oporu, ciągłości i innych właściwości przewodów elektrycznych. Multimetry często występują w różnych rozmiarach, od modeli kieszonkowych do dużych, stołowych, przeznaczonych do bardziej skomplikowanych projektów – należy więc wybrać taki, który będzie odpowiedni do wykonywanych zadań.

Czujniki napięcia: Do szybkiego i bezpiecznego pomiaru napięcia

Czujniki napięcia są używane przez wykwalifikowanych elektryków do szybkiego, bezpiecznego i dokładnego pomiaru napięcia przed rozpoczęciem pracy nad jakimkolwiek projektem okablowania. Może to pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas pracy z elementami elektrycznymi, takimi jak przełączniki, gniazda itp. Narzędzia te wykorzystują ekran wyświetlacza, który rejestruje napięcie AC/DC w różnych zakresach – upewnij się więc, że kupiłeś urządzenie z zakresem, którego potrzebujesz w oparciu o rodzaje prac, nad którymi będziesz zazwyczaj pracował.

Ściągacze do drutu: Narzędzia użytkowe dla wysokiej jakości okablowania

Ściągacze do drutu są niezbędne do wykonania niezawodnych prac związanych z okablowaniem przez wykwalifikowanego elektryka, ponieważ ułatwiają zdejmowanie izolacji z przewodów w celu wykonania połączeń zaciskowych bez ich uszkadzania. Dobry zestaw nożyc do ściągania izolacji powinien mieć wiele otworów o różnej wielkości w zależności od rodzaju ściąganego drutu. W ten sposób można zaoszczędzić czas podczas ściągania izolacji z wielu przewodów po kolei, które wymagają otworów o różnych rozmiarach.

Opaski kablowe: Zabezpiecz swoje przewody szybko i łatwo

Elektrycy potrzebują również dobrego zapasu opasek kablowych (zip ties), które są powszechnie stosowane podczas instalacji lub napraw kabli lub wiązek przewodów. Nie tylko zapewniają one doskonałą organizację podczas utrzymywania porządku w przewodach, ale także sprawiają, że kable pozostają bezpieczne podczas długotrwałego użytkowania – zmniejszając w ten sposób wszelkie zagrożenia dla bezpieczeństwa związane z luźnymi przewodami z powodu błędu użytkownika przez dłuższy czas.

Niezależnie jakie urządzenia będą stosowane podczas pracy elektryka to z całą pewnością należy zwrócić uwagę na ich jakość. Nie powinno stosować się urządzeń niskiej jakości. Im lepsza jakość urządzeń tym mniejsza szansa na przypadkowe przebicie. Oczywiście wysoka jakość urządzeń charakteryzuje się także niską awaryjnością oraz wykonaniem z najlepszych materiałów. Jeżeli narzędzia dla elektryka mają służyć przez długi czas to oszczędzanie na jakości nie będzie dobrym pomysłem. Warto zapłacić trochę więcej niż później martwić się niską jakością narzędzi.