Jakie są rodzaje i zalety barwników do żywicy epoksydowej?

0
331
żywica budowa domu

Żywice epoksydowe znalazły szerokie zastosowania w branży wykończeniowej i artystycznej. Powstają z nich nietuzinkowe posadzki, blaty stołowe i biżuteria. Swój oryginalny wygląd żywica zawdzięcza w dużej mierze barwnikom. To właśnie one sprawiają, że materiał przypomina kamień, kryształ lub ciecze. Jakie są rodzaje i zalety barwników do żywicy epoksydowej? Oto najważniejsze fakty.

Czym są barwniki do żywic epoksydowych?

Odkąd żywice epoksydowe wkroczyły na globalne rynki, przemysłowcy szybko wpadli na pomysł barwienia tego materiału. Zaczęto produkować specjalne pigmenty, czyli substancje, które szybko i precyzyjnie przenikają przez żywiczną masę i dają efektowne odcienie. Obecnie barwniki do żywic epoksydowych dostępne są jako gotowy produkt. Należy łączyć je z syntetyczną masą bezpośrednio przed utwardzeniem i otrzymujemy gotową kompozycję.

Barwniki do żywic syntetycznych są substancjami silnie skoncentrowanymi. To oznacza, że wystarczy kilka kropel lub kilka gramów proszku, by uzyskać głębie koloru żywicy. Sam proces barwienia jest bardzo prosty – odmierzamy odpowiednią ilość pigmentu i mieszamy go z żywicą za pomocą łopatki lub profesjonalnego mieszadła.

Rodzaje barwników do żywic epoksydowych

Obecnie barwniki do żywicy epoksydowej można znaleźć w wielu różnych odsłonach. Ze względu na paletę kolorystyczną, dzielą się one na pigmenty:

  • transparentne,
  • metaliczne,
  • brokatowe,
  • barwniki standardowej palety RAL (paleta obejmuje kilkaset kolorów, w tym klasyczną czerń, biel, czerwień, zieleń, odcienie niebieskie itd.).

Istnieją też barwniki 3D, dające efekt trójwymiarowości (pigmenty tego typu sprawdzają się m.in. jako dodatek do syntetycznych ozdób, artystycznych posadzek i imitacji kamieni szlachetnych).

Barwniki do epoksydów występują w formie proszków, past pigmentowych lub płynów. Można więc z łatwością dobrać je do indywidualnych potrzeb i do specyfiki materiałów.

Barwniki do żywic epoksydowych – zalety

Nie bez przyczyny w aranżacjach wnętrz coraz częściej główną rolę odgrywa żywica epoksydowa. Barwniki nadają masie nieprzeciętny wygląd i jednolity odcień. Dzięki nim żywica prezentuje się bardzo elegancko i tworzy stylowe połączenia z drewnem, ceramiką i betonem. Niewątpliwie więc największą zaletą żywicznych barwników jest ich zróżnicowanie. W opcji mamy bowiem wiele kolorów. Z łatwością możemy dobrać odpowiedni odcień do swojego projektu. Ponadto, barwniki dają unikalne efekty w strukturze żywicy, tworzą charakterystyczne zacieki i refleksy.

Nowoczesne barwniki do żywic wyróżnia też wysoka jakość. Sprawdzą się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. To substancje odporne na działanie zmiennych temperatur i promieni ultrafioletowych. Nie blakną, latami zachowują piękny odcień.

Znaczna część barwników do żywic epoksydowych jest uniwersalna. Produkty te nadają się bowiem również do barwienia żywic poliuretanowych. Ich skoncentrowana postać sprawia, że są one bez wątpienia jednymi z najbardziej wydajnych pigmentów.