Czym jest podcinka, czyli jak osuszać fundamenty i mury

0
6657
podcinka muru

Istnieją różnorodne, często znacząco odmienne, metody osuszania budynków. Postanowiliśmy przyjrzeć się tym najpopularniejszym. Przeanalizowaliśmy ich mocne i słabe strony, a także zastosowanie. Okazuje się, że odpowiedź na pytanie, która metoda jest najlepsza, wcale nie jest tak oczywista.

Kiedy osuszanie jest konieczne?

Metody takie jak podcinka czy iniekcja znajdują zastosowanie w sytuacji, gdy w fundamentach lub murach pojawiła się wilgoć. Dlaczego to ważne, aby przeprowadzić osuszanie? Ponieważ jeśli nie zrobi się tego na czas, wilgoć przedostanie się również do innych części budynku. Co więcej, w ścianach wyrośnie grzyb i pleśń, rozwiną się też kolonie bakterii. W konsekwencji konstrukcja budynku może być zagrożona, podobnie jak zdrowie wszystkich ludzi, którzy w nim przebywają.

Należy mieć na uwadze, że wilgoć pojawia się z różnych przyczyn. W zależności od źródła problemu, należy wybrać odpowiednią metodę i we właściwy sposób ją wykorzystać. Wskazane jest, aby osuszaniem zawsze zajmowali się fachowcy, którzy są w tym przypadku gwarancją skuteczności.

Podcinka – co to jest?

Pierwszą metodą, którą omówimy, jest podcinka. O co chodzi? Mowa o metodzie podcinania, czyli wykonania wąskiej, ale długiej szczeliny w fundamentach lub murach. Wykonuje się to przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Później potrzebna jest płyta izolacyjna. Specjalista równo wkłada ją w szczelinę. W kolejnym kroku na płytę wbijane są kliny z tworzywa sztucznego, które zapobiegają osiadaniu budynku. W tym momencie praca jest już skończona.

 

mur domu ciecie

Podcinka to najskuteczniejszy sposób osuszania fundamentów i ścian. Rzecz w tym, iż izolacja zapobiega podciąganiu kapilarnemu wody nawet przez kolejne 100 lat. Wbrew pozorom wykonanie podcinki wcale nie wiąże się z dużym wysiłkiem, ani tym bardziej z jakimś znacznym wydatkiem. Warto zdecydować się na wykonanie osuszania tą metodą, aby zapewnić sobie spokój już do końca okresu użytkowania danego budynku.

Iniekcja jako alternatywa dla podcinki

Nie ma wątpliwości, że podcinka to najlepszy sposób na osuszanie. Jednak jeśli wilgoć pojawiła się w murach wskutek podciągania kapilarnego, można zastosować również inną metodę. Jest nią iniekcja. Mowa o aplikacji specjalnego preparatu, który pulchnieje pod wpływem kontaktu z wodą, blokując wszystkie szczeliny w ścianach. W ten sposób woda nie jest w stanie dalej przenikać. Iniekcja jest skuteczna, jednak po pewnym czasie preparat traci swoje właściwości. Oznacza to, że najpóźniej po kilku latach trzeba niestety powtórzyć zabieg, co wiąże się z kolejnym wydatkiem.

Osuszacze jako broń na wilgoć

Ostatnią z metod, którą chcemy omówić, jest osuszanie z użyciem osuszaczy. W tym przypadku możliwe jest jedynie osuszanie ścian – osuszacze nie znajdują zastosowania w osuszaniu fundamentów. Co więcej, stosowanie samych tylko osuszaczy ma sens jedynie w przypadku, gdy wilgoć pojawiła się wskutek jednorazowego wypadku, takiego jak na przykład pęknięcie rury. W przeciwnym razie można się spodziewać, że po przeprowadzeniu osuszania problem niedługo znowu się pojawi.