Ogrzewanie elektryczne – czy ma to sens ?

0
551
ogrzewanie elektryczne

Budując dom zastanawiamy się nad wieloma rozwiązaniami, które będą zarówno ekonomiczne jak i wydajne, ogrzewanie domu jest sprawą ważną a w okresie zimowym priorytetową, dlatego rozważamy wiele ewentualności, zadajemy sobie pytanie, ogrzewanie elektryczne – czy warto? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przeanalizować sposoby ogrzewania elektrycznego i źródło poboru mocy.

Taryfy a ogrzewanie

Ogrzewanie elektryczne w pierwszej taryfie jest drogie, ale jest możliwość podpisania umowy z firmą dostarczającą energię elektryczną o tak zwaną „drugą taryfę”, czyli w godzinach nocnych i dwie godziny w ciągu dnia pobór prądu jest o połowę tańszy. Wybierając taki sposób ogrzewania, trzeba liczyć się z koniecznością zainwestowania w urządzenia grzewcze przytrzymujące ciepło przez długi czas, wtedy odpowiedź na pytanie czy warto decydować się na ogrzewanie elektryczne odpowiedź będzie brzmiała – tak.

Najefektywniejsze urządzenia grzewcze, które będą ciepło oddawały po wyłączeniu prądu to ogrzewanie elektryczne podłogowe i piece akumulacyjne.

urzadzenia grzewcze

Ogrzewanie elektryczne podłogowe może pobierać prąd na drugiej taryfie a w czasie trwania pierwszej taryfy(droższej) będzie tylko oddawało zebrane ciepło na cały dom.

Istnieje też możliwość zastosowania grzejników olejowych zasilanych prądem, w których olej magazynuje ciepło, oddaje je do pomieszczenia nie tylko w czasie zasilania ale także po odłączeniu go od prądu jeszcze przez dwie godziny jest ciepły i ogrzewa pomieszczenie. Korzystanie z grzejników olejowych, jako ogrzewania elektrycznego będzie ekonomiczne w momencie podłączenia ich do prądu na drugiej taryfie.