Prawidłowy dobór mocy instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego

0
1616
fotow

Wielu inwestorów zastanawia się jak dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej tak, aby przynosiła jak największe korzyści względem poniesionych kosztów.

Prawidłowy dobór instalacji fotowoltaicznej uwarunkowany jest od wielu czynników do których możemy zaliczyć:

  • Średnioroczne zużycie energii elektrycznej
  • Dostateczna ilość miejsca na dachu budynku lub działce;
  • Usytuowanie nieruchomości w kierunku południowym;
  • Brak przeszkód architektonicznych skutkujących zacienieniem nieruchomości;
  • Moc przyłączeniowa;
  • Godziny pracy urządzeń elektrycznych;
  • Rodzaj instalacji elektrycznej (jedno lub trójfazowa);
  • Rodzaj zastosowanego przetwornika prądu (inwerter jedno lub trójfazowy);
  • Jakość dobranych urządzeń;

Ponieważ ustawodawca w ustawie o odnawialnych źródłach energii określił, że prosument jest wytwórcą energii wyłącznie na własne potrzeby, dobór instalacji fotowoltaicznej trzeba zacząć bazując na średniorocznym zużyciu energii przez urządzenia zainstalowane w budynku, na podstawie rachunków za energię elektryczną. Zestawiając zużycie energii, nasłonecznienie na danym terenie oraz sprawność paneli fotowoltaicznych otrzymamy informację, jaką moc powinien mieć generator (instalacja fotowoltaiczna).

Zużycie prądu a instalacje fotowoltaiczne

Zakładając, że średnioroczne zużycie energii elektrycznej w domu jednorodzinnym zamieszkiwanym przez cztery osoby wynosi 4500 kWh instalacja fotowoltaiczna, którą powinniśmy zamontować powinna mieć moc nie wyższą niż 4,5 kW. W przypadku zastosowania paneli polikrystalicznych o mocy 250 Wp i powierzchni 1,7m2 to powierzchnia dachu niezbędna do zainstalowania takiej instalacji powinna wynosić ok. 30,6 m2.

Wydawać się może, że to niewiele jednak problem pojawia się gdy nasz dach jest konstrukcyjnie skomplikowany, np. posiada okna dachowe oraz elementy zacieniające np. kominy. Jeżeli mamy natomiast zainstalowane w budynku urządzenie pobierające dużo energii elektrycznej np. pompa ciepła to odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna może mieć moc 8 a nawet 10 kW.

W takim wypadku jedynym rozwiązaniem może pozostaje montaż paneli fotowoltaicznych na konstrukcji montowanej bezpośrednio na gruncie lub dobór wielkości instalacji do możliwości konstrukcyjnych nieruchomości. Pamiętajmy również, że nie możemy przyłączyć do sieci energetycznej instalacji fotowoltaicznej o wyższej mocy niż moc przyłączeniowa. W takiej sytuacji należy zwrócić się do dystrybutora o zwiększenie mocy przyłączeniowej. Koszt takiego zwiększenia wynosi 100 zł/kW mocy.

Ile zainwestować w fotowoltaikę?

Wielu inwestorów z pewnością zastanawia się czy nie lepiej jest zainwestować w nieco większą instalację, aby móc czerpać korzyści z nadwyżki prądu odprowadzonego do sieci – np. obecnie w programie Prosument. Otóż nie jest to ekonomicznie uzasadnione, gdyż niewykorzystana energia przez prosumenta jest odkupywana przez sprzedawcę energii za 100% ceny obowiązującej w Urzędzie Regulacji Energetyki, która za III kwartał 2016 r. wynosiła 0,17 zł tak więc nie doczekamy się szybko koszt zwrotu poniesionych nakładów.

Dobierając instalacje fotowoltaiczną na podstawie średniorocznego zużycia energii elektrycznej nie mamy gwarancji, że energia elektryczna nie zostanie odprowadzona do sieci. Wynika to z tego, że w okresach największego nasłonecznienia, nie zdarza się sytuacja, aby wszystkie odbiorniki energii elektrycznej działały jednocześnie.

Kolejną kwestią wpływającą na korzyści z eksploatacji instalacji fotowoltaicznej jest rodzaj zastosowanego inwertera

Inaczej mówiąc urządzenia służącego do przetwarzania energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne w postaci prądu stałego na prąd zmienny płynący w instalacji wewnętrznej budynku. Na rynku mamy dostępne inwertery jednofazowe oraz trójfazowe. W instalacjach trójfazowych zastosowanie inwertera jednofazowego jest możliwe natomiast nie daje nam możliwości wykorzystania w pełni energii elektrycznej wyprodukowanej przez system fotowoltaiczny.

Dzieje się tak dlatego, że prąd przetworzony przez inwerter zasila poszczególne fazy budynku np. fazę 1 (instalacja oświetleniowa) a odbiór energii następuje w dzień z fazy drugiej (np. gniazdka elektryczne) w takiej sytuacji niewykorzystany prąd jest oddawany do sieci energetycznej w dzień gdy nie używamy oświetlenia a pobieramy w nocy gdy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje. W programie Prosument w takiej sytuacji nie ma możliwości zbilansowania takiej energii, gdyż ustawodawca objął systemem wsparcia bilansowego tylko instalacje trójfazowe.

W urządzania jakich producentów najlepiej zainwestować?

To pytanie zadaje sobie z pewnością każdy kto myśli o budowie własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Na runku istnieje wielu producentów paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów sieciowych. Możemy kupić produkty polskie, produkowane w krajach Unii Europejskiej, w krajach azjatyckich czy w Ameryce. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujemy.

Czytając rankingi branżowe wiodącymi producentami paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów sieciowych są firmy z krajów azjatyckich. Nie wynika to z tego, że ich produkty są bardzo dobrej jakości ale z faktu, że prowadzone rankingi bazują na łącznej mocy sprzedanych urządzeń. Jedno jest pewne, środki zainwestowane w instalacje fotowoltaiczną muszą się szybko zwrócić a instalacja powinna pracować przez kilkadziesiąt lat z wysoką sprawnością.

Wydajność fotowoltaiki przy eksploatacji

Producenci paneli fotowoltaicznych w swoich ofertach podkreślają jaka jest sprawność modułu oraz jaka jest ich wydajność w okresie eksploatacji. Niektórzy producenci gwarantują, że w ciągu 25 lat panele PV mają jeszcze 80% sprawności, a jeszcze inni że po 30 latach pozostaje 83% sprawności.

Doświadczenie pokazuje, że najlepiej bazować na produktach firm które istnieją na rynku od dawna i mogą poszczycić się wielkimi realizacjami, takimi które badają swoje produkty i wprowadzają modyfikację choć nie można wykluczyć, że produkty firm które od niedawna są na rynku są równie dobrej jakości.