Czym różnią się profile do okien? Między innymi materiałami, z których są wykonane, sposobem otwierania, współczynnikiem przenikania ciepła oraz rodzajem zastosowanych zabezpieczeń. W zależności od tego, jakim budżetem się dysponuje i na co kładzie się największy nacisk, można wybierać spośród zróżnicowanej oferty. Jakie rozwiązania są dostępne na rynku?

Wybór profili do okien może być naprawdę trudnym zadaniem zwłaszcza dla kogoś, kto do tej pory nie interesował się tym tematem. Dlaczego? Ponieważ istnieje wiele firm zajmujących się produkcją profili, a każda z nich ma szeroką, zróżnicowaną ofertę. Ponadto większość wykonuje okna na zamówienie zgodnie z wymaganiami i potrzebami inwestorów. Trzeba tylko wiedzieć, czego się oczekuje.

Profile do okien – materiał

Pierwsza decyzja, którą należy podjąć dotyczy materiału, z jakiego produkowane są profile okienne. Obecnie wytwarza się profile z PVC, drewna lub aluminium. Modele z PVC mają korzystny stosunek jakości do ceny. Łatwo jest je utrzymać w czystości i dostosować ich wielkość do potrzeb klientów.

Wersje drewniane są klasyczne i trwałe, ale wymagają regularnej konserwacji. Aluminiowe będą droższe niż te z PVC, za to bardziej plastyczne – można zamówić dowolny kształt okna w tego typu ramie.

Rodzaj i sposób otwierania

Jeśli chodzi o rodzaje profili, do wyboru mamy okna tradycyjne, balkonowe oraz połaciowe, czyli montowane w dachu. Profile do okien tradycyjnych są dostępne zarówno jako nieotwierane, jak i otwierane rozwierne, uchylno-rozwierne lub uchylne.

Modele balkonowe da się zamówić dodatkowo w wersji przesuwnej albo składanej. Natomiast okna połaciowe zazwyczaj są uchylno-obrotowe lub wyłącznie obrotowe.

Współczynnik przenikania ciepła

Jednym z najważniejszych parametrów związanych z profilami okiennymi jest współczynnik przenikania ciepła (Uw). Składają się na niego przenikalność ramy okiennej (Uf) oraz szyby (Ug). Żeby zapewnić najlepszą izolację termiczną, warto wybrać jak najniższy współczynnik Uw.

Trzeba pamiętać, że na wartość tego współczynnika wpływają m.in. liczba komór w profilu, liczba i grubość szyb, okucia, dodatkowe wzmocnienia, uszczelnienia itp.

Uwaga – we wszystkich domach budowanych po 2021 roku należy montować okna o Uw wynoszącym 0,9 lub mniej. Takie profile ma w swojej ofercie firma Gealan: https://www.gealan.de/pl/okna/

okna do domu - producent profili pvc

Rodzaje zabezpieczeń

W przypadku profili okiennych do domów jednorodzinnych ważne są także zastosowane zabezpieczenia. Niektóre profile mają podwyższoną ochronę antywłamaniową, np. płetwy antywłamaniowe uniemożliwiające wyważanie okien, trudno bijące się szyby czy klamki z wkładkami, których nie da się wywiercić od zewnątrz.

Tego typu rozwiązania zdecydowanie podnoszą bezpieczeństwo, ale jednocześnie wpływają na cenę.

Wygląd profili okiennych

Na koniec zostawiliśmy kwestię wyglądu. W związku z rosnącymi oczekiwaniami klientów w tym zakresie, producenci zaczęli tworzyć profile nie tylko w białym kolorze, lecz także lakierowane lub pokrywane okleinami. Obecnie można zamówić m.in. okna imitujące fakturę drewna dębu, orzecha czy mahoniu, w szarym lub czarnym macie, a nawet z czerwoną, zieloną albo granatową okleiną. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia klienta.