Grzejniki do pracy w systemach niskotemperaturowych

0
1524
grzejniki niska temp instalacje

Ze względu na szybkie podnoszenie się kosztów ogrzewania właściciele domów podnoszą ich efektywność energetyczną poprzez modernizację instalacji grzewczej, co wiąże się również z wymianą grzejników. Wówczas dobrym rozwiązaniem może być niskotemperaturowy Zehnder Charleston, który umożliwia bezproblemową wymianę dotychczasowego grzejnika na dowolny nowy produkt tego typu.

Polskie budownictwo to w dużej mierze budynki o niskiej efektywności energetycznej i wówczas, by ogrzać taki obiekt potrzeba nawet 250 kWh/m2 energii w skali roku, zatem są to duże koszty eksploatacji oraz duże zanieczyszczenie środowiska. Z tego względu coraz więcej świadomych inwestorów sięga po takie rozwiązania, które opierają się na technice kondensacyjnej, czy też na pozyskiwaniu ciepła z odnawialnych zasobów energii.

Na etapie modernizowania instalacji przy zastosowaniu pomp ciepła warto również pamiętać o wymianie grzejników na takie, które będą przystosowane do pracy w niskotemperaturowych systemach, gdzie bardzo dobrze będą się spisywać grzejniki Zehnder Charleston, które zawierają taki sam rozstaw przyłączy, co grzejniki poprzedniej technologii, dzięki czemu taka wymiana nie będzie sprawiać żadnych trudności.

Ogrzewanie niskotemperaturowe

Jest charakterystyczne dla instalacji, w których występują pompy ciepła lub kolektory słoneczne. Takie ogrzewanie pozwala uzyskać zdrowy i komfortowy klimat w danym budynku. Również pod względem ekonomicznym takie ogrzewanie cechuje się dużą oszczędnością energii cieplnej, gdyż temperatury wody nie będzie przekraczać 55 ºC w nowoczesnych systemach grzewczych, natomiast w tradycyjnych będzie ona wynosić nawet80ºC i więcej.

Należy pamiętać, iż podczas modernizacji instalacji, jak i zmianie systemu wysoko- na niskotemperaturowy nie da się użytkować takich samych technologii grzejnikowych, ponieważ grzejniki konwekcyjne poprzedniej generacji nie będą efektywne przy niskich temperaturach instalacji, dlatego też aby zwiększyć ich skuteczność stosuje się wyższe temperatury zasilania, bądź przepływu. Dla porównania grzejniki typu Zehnder Charleston nie wymagają takich skomplikowanych mechanizmów, ponieważ zastosowano tutaj rozwiązania materiałowe oraz konstrukcyjne, co sprawia, że stalowy grzejnik żeberkowy jest przystosowany do układów niskotemperaturowych. Zauważymy tutaj Duzy udział ciepła oddawanego przez promieniowanie, a także to, że może być on stosowany w instalacjach z pompą ciepła, jak i z kolektorami słonecznymi.

Zastosowanie stali w konstrukcji grzejnika wpływa na jego krótki czas nagrzewania się, co daje natychmiastowy komfort cieplny, jak i dużą oszczędność energii. Ten model grzejnika jest pozbawiony spawów i zgrubień, dając całkowicie gładką powierzchnię, co udało się osiągnąć za pomocą technologii laserowego spawania, która doprowadziła do perfekcji każdy szczegół konstrukcyjny grzejnika. Takie osiągnięcie, jak gładka główka grzejnika oraz łagodne łączenia żeberek będą szczególnie istotne dla alergików, ponieważ nie pozwalają one na osadzanie się kurzu.

Skuteczna zamiana

Modernizacja systemu ogrzewania w budownictwie ze starą instlacją grzewczą wiąże się z dodatkowymi pracami budowlanymi, ponieważ grzejniki nowej generacji posiadają inne rozstawienie złączy oraz parametry mocowania. Jednak Zehnder Charleston nie wymaga dokonywania żadnych przeróbek istniejących elementów instalacji, ponieważ jest to grzejnik, który będzie dostępny w różnych wersjach, posiadający złącza o takich rozstawach, które będą identyczne z tymi, jakie występują w starych modelach grzejników. Członowa budowa grzejnika jest odpowiedzialna za dobór właściwej mocy do metrażu pomieszczenia. Żeberko składa się z 2 do 6 kolumn, a każde z nich łączy się w szeregi o odpowiedniej długości do powierzchni, która ma być ogrzana.

Bez wątpienia każdy model z serii Zehnder Charleston cechuje się szybką instalacją i jest dostarczany wraz z zestawem montażowym EasyFix, który obrazuje wymianę grzejnika w trzech etapach. Należy przytwierdzić zestawy montażowe, po czym osadzić i zaryglować sam produkt. Uchwyty, które są w kształcie grzejnika, znajdują się za żeberkiem, dzięki czemu integrują się z grzejnikiem pozostając niewidocznymi.

Duży wybór modeli grzejników o wysokościach: 266 – 1066 (mm) i głębokościach: 62 – 210 (mm) sprawia, że bez trudu da się je dopasować do każdej niszy podokiennej. Ponadto ze względu na specjalne wykonanie (o kształtach łukowych lub pod dowolnym kątem) można w ciekawy sposób wykorzystać przestrzeń na grzejnik. Może być on dostępny w białym kolorze oraz w dowolnym kolorze z palety Zehnder na zamówienie (od odcieni Classic poprzez barwy Trendy, aż po metaliczny wygląd Metallic Looks). Ponadto, na życzenie klienta, są również dostępne lakiery w kolorach RAL i NCS, które są dodatkowym uzupełnieniem wykończenia powierzchni.