Kuchnia black&white – oświetlenie dla miłośników monochromatycznych rozwiązań

0
732
Biała kuchnia z czarnymi lampami

Na naszym blogu pojawiały się już teksty o stylowej i delikatnej kuchni w bieli. Pisaliśmy też już o nowoczesnych, czarnych kuchniach, na które chętnie decydują się osoby odważne. Dzisiaj łączymy te dwa rozwiązania i przybliżamy Wam kuchnie w wersji black&white. Eleganckie, funkcjonalne i przede wszystkim niezwykle efektowne.

Biel i czerń to duet idealny w każdym stylu. Można zaaranżować go we wnętrzu nowoczesnym, skandynawskim, retro, a nawet industrialnym. Liczy się to, by te ponadczasowe i uniwersalne kolory spełniały Twoje oczekiwania. Wybierając je można być pewnym, że projektuje się wnętrze na lata. W końcu biel i czerń nigdy nie wychodzą z mody. To dynamiczne połączenie jest złotym środkiem między kuchnią białą i delikatną a czarną i odważną. W wersji black&white każdy odnajdzie coś dla siebie.

Jak zacząć urządzać wnętrze w biało-czarnym kolorze?

Wbrew pozorom nawet w kuchni black&white należy wybrać kolor przewodni. Zdecydujesz się na białą bazę z czarnymi dodatkami, a może czarne tło z białymi detalami? Wszystko zależy od tego, na jak mocnym efekcie końcowym Ci zależy.

Możesz postawić też na totalną równowagę lub przełamać biel i czerń dodatkowym kolorem, który wprowadzi do wnętrza powiew świeżości. Wszystko zależy od Ciebie. Jeśli masz już konkretny pomysł, czas zabrać się za jego realizację.

Biała baza – podstawa elegancji

Kolor bazowy został wybrany, super. Pamiętaj jednak o tym, że nie możesz go zbytnio zaburzyć. Jeśli to biel ma być podstawowym kolorem, nie przesadzaj z czarnymi elementami, bo wyjdzie Ci z tego szachownica.

Postaw na kilka mocnych elementów i trochę mniejszych detali. Czerń ma być tutaj dodatkiem. Wybierz czarne krzesła i stół lub zestaw czarną wyspę z białymi blatami pozostałych szafek. Dodaj do tego czarną lampę centralną lub czarne oświetlenie stołu. Nie wszystkie lampy do kuchni muszą być czarne. Postaw na jeden mocny element oświetlenia https://ardant.pl/lampy-sufitowe/do-kuchni-1/. Pozostałe miejsca doświetl białymi oczkami sufitowymi lub minimalistycznymi kinkietami, które zleją się z kolorem sufitu. Pamiętaj też, że czerń ma wiele odcieni. Baw się nimi. Od mocnej czerni, poprzez grafit, na delikatnej szarości kończąc.

Czarne tło w aranżacji

Czyli role się odwracają. Tutaj to czerń gra pierwsze skrzypce. Tutaj jeszcze mocniej niż w białej bazie należy uważać na małe detale. Na biel postaw wybierając duże elementy aranżacji, na przykład krzesła, blaty czy stół. Małe, białe detale na czarnych blatach mogłyby wyglądać niczym odblaski. Tutaj możesz pozwolić sobie na białą lub czarną lampę, decyzja należy do Ciebie. Pamiętaj tylko o ważnej zasadzie. Czarna lampa jest super, ale tylko na zewnątrz. Wnętrze lampy zawsze powinno zostać jasne, dzięki temu światło lepiej rozprasza się i jest bardziej efektywne – w Twojej kuchni nie będzie ciemno. No właśnie, czerń jest dosyć wymagającym kolorem, dlatego musisz pamiętać o odpowiednim doświetleniu wszystkich newralgicznych miejsc. Blaty, stół, szafki. Pamiętaj, że takie wnętrze wymaga od Ciebie więcej światła niż kuchnia w bieli.

Równowaga – 50% białego i 50% czarnego!

Nie chcesz wybierać koloru przewodniego? Ok, taka równowaga jest super. Musisz tylko uważać, żeby nie było zbyt nudno. Niech to nie będzie zestawienie typu: połowa szafek czarna, połowa biała itd. Baw się tymi kolorami, łącz je na wszystkie sposoby, mieszaj ze sobą w każdej konfiguracji i przede wszystkim używaj deseni. Biało-czarna tapeta. Biały obrus w czarne kropki czy zastawa w biało-czarne paski. Niech to monochromatyczne wnętrze tętni życiem. Jeśli w kuchni masz duży stół, zawieś nad nim kilka lamp tego samego modelu, ale w dwóch wersjach kolorystycznych. Podobny zabieg możesz zastosować oświetlając kuchenną wyspę. Uwierz, że biało-czarne wnętrze może być pełne życia i energii.

Z odrobiną koloru – zielone roślinki

Biało-czarne przestrzenie kochamy za ich elegancję i ponadczasowość, ale także za ich uniwersalność. Prawda jest taka, że w każdej chwili można je totalnie odmienić. Wystarczy tylko kilka detali w mocnym, kontrastującym kolorze, by wnętrze nabrało zupełnie innego charakteru. Taki kolorowy zabieg to także dobre rozwiązanie do zatarcia granic między białymi i czarnymi elementami. Takie rozwiązanie z pewnością spodoba się osobom pełnym życia i lubiącym przygody.

Jeśli zastanawiasz się nad dodaniem koloru do monochromatycznej kuchni, nie musisz od razu kupować nowych dodatków, zacznij od postawienia na blacie świeżych ziół czy doniczkowych kwiatów. Taka naturalna zieleń doskonale sprawdzi się, jako kolorystyczny kontrast.