Jak właściwie działają systemy alarmowe?

0
1299
system do alarmu do domu

Bezpieczeństwo osób i mienia, to bardzo ważna kwestia, która powinna być brana pod uwagę. Z racji wielu włamań na podstawie kradzieży, przemocy lub oby dwóch przestępstw jednocześnie warto zabezpieczać się o wiele wcześniej. Idealnym rozwiązaniem są instalacje alarmowe, które charakteryzują się dużą skutecznością pod względem bezpieczeństwa. Jeśli dany przestępca zauważy, iż dany budynek jest wyposażony w alarm zwykle zaniecha próbie włamania. Z kolei jeśli nie zauważy wcześniej usłyszy jego dźwięk po czym albo zbiegnie, albo zostanie schwytany.

Dwa dostępne warianty

Na rynku jest wiele firm trudniących się instalacjami alarmowymi. Oprócz montażu gwarantują regularny serwis, który jest wskazany dla poprawnego działania. Zazwyczaj proponują dwa warianty, z jakich można wybrać ten, który nas bardziej satysfakcjonuje, a mianowicie instalacje alarmowe przewodowe, oraz bezprzewodowe.

W zależności od naszych potrzeb i wyboru montaż pierwszego z wymienionych jak sama nazwa wskazuje odbywa się za pomocą pociągnięcia przewodów, które będą połączone z systemem alarmowym. Jeśli mówimy o drugim wariancie, alarmy bezprzewodowe działają bez konieczności jakichkolwiek kabli. Obie wersje są tak samo dobre i gwarantują wysoką skuteczność. Bezprzewodowe natomiast częściej montuje się w tych budynkach, które z racji pięknej elewacji itp. właściciele nie chcą jej psuć po to, aby następnie dokonywać kolejnego remontu.

Budowa systemu alarmowego

Zarówno jedna jak i druga forma jaką prezentują instalacje alarmowe charakteryzują się ważnymi elementami. Są to czujki, centrala, sygnalizator dźwięku, oraz szyfrator. Dla wysokiego bezpieczeństwa czujki montuje się we wszystkich miejscach szczególnie narażonych na możliwość włamania np. okna, drzwi, drzwi garażowe, okna dachowe itp. Szyfrator zazwyczaj montowany jest wewnątrz domu blisko drzwi wejściowych, natomiast centrala musi być zabezpieczona, czyli zamontowana w miejscu gdzie złodziej nie może mieć dostępu.

Czas działania systemu alarmującego od chwili uchwycenia sygnału (zbicia szyby, wejścia złodzieja) jest liczony w sekundach. Czujki natychmiast wysyłają sygnał do centrali, która błyskawicznie uruchamia syrenę dźwiękową. Dalsze losy złodzieja, to kwestia scenariusza jakie napisało mu życie.